Vakcína proti chřipce

Vakcína proti ptačí chřipce

Vakcína proti ptačí chřipce zatím neexistuje
Zatím není dostupná účinná vakcína proti ptačí chřipce. Různé druhy vakcín každoročně vyráběných proti běžné sezónní chřipce nechrání před pandemickou formou. Vakcína proti H5N1 je ve vývoji v několika zemích, avšak pouze ve stádiu vývoje. Zatím žádná ještě není volně v prodeji a předpokládá se, že nebude dostupná ani během několika měsíců po začátku hrozící pandemie.

Experimentální vakcíny ve vývoji
Probíhá několik klinických testování, které mají vyzkoušet dostatečnou ochranu experimentálních vakcín a určit, jaké minimální množství vakcinační látky v dávce tuto ochranu zajistí. Jelikož samotná vakcína musí být účinná proti konkrétnímu pandemickému viru, je její urychlený vývoj v tak obrovském množství z ekonomického hlediska velmi úzce spjat s počátkem pandemie. Současná výroba je pouze zlomkem toho, jaké budou požadavky při pandemii.

Vakcinace proti běžné chřipce
Proti chřipce se lze do určité míry chránit očkováním. Protože je virus chřipky velmi proměnlivý, tj. často mutuje, každý rok se zjiš?uje jeho nejpravděpodobnější podoba a proti této podobě se vytváří aktuální vakcína. Vyrobená vakcína je účinná právě proti konkrétní vytypované podobě chřipkového viru.

zdroj: WHO

Související text:
Lékárnice: Stále se mě všichni ptají
Vakcíny proti chřipce v ČR - aktuálně
Očkování proti chřipce v sezóně 2005/2006