Chřipka.cz - odpovědi na vaše dotazy

Ptáte se nás do redakce na různé otázky v souvislosti s aktuálním výskytem ptačí chřipky na Orlickoústecku a Břeclavsku. Evidujeme dotazy jako například: "Dnes ráno jsem šel do práce a na cestě kde nejezděj auta jsem našel uhynulého holuba bez známek násilí. Mám to nahlásit a jestli ano kam?" nebo "Na své cestě do práce (jezdím na kole) jsem dnes "potkal" dva mrtvé ptáky, kosa a špačka. Oba byli na silnici, takže je pravděpodobné, že je srazilo auto (i když jeden z nich byl před vjezdem do podzemních garáží). Rád bych věděl, jestli si všímat takovýchto případů, nebo na ně nedbat."

Kapacita tohoto serveru není nastavena na takový nápor dotazů. Rádi Vám však vyhovíme a Vaše dotazy se pokusíme zodpovědět v rámci poradny spřáteleného projektu Chřipka a její léčba.

Své dotazy adresujte prosím přímo lékařům a odborníkům:
Poradna stránek "Chřipka a její léčba".


Novinky

Jaký je stav přípravy a výroby vakcíny?

(13.01.2006)

Vakcína účinná pro pandemické variantě není doposud k dispozici. Každoročně se připravují sezónní chřipkové vakcíny, ale ty nemohou být účinné proti pandemickému kmeni. Ačkoli se vakcína proti kmeni H5N1 vyvíjí ( a to v několika zemích), není zatím komerčně využitelná. Rovněž se očekává, že tato nová vakcína bude široce dostupná až několik měsíců od nástupu pandemie. V současnosti probíhají klinické studie, které by měly objasnit, jakou ochranu daná vakcína poskytuje a v jaké kompozici (tedy množství podaného antigenu, složení, adjuvans) a zda a jak je možné zefektivnit výrobu (např. snížením koncentrace antigenu v jedné dávce vakcíny a tak nepřímo zvýšit výrobní kapacity). Protože vakcína musí být namířena především proti pandemickému viru, velkovýroba nemůže začít, dokud se tato nová variant neobjeví. Současná celosvětová výrobní kapacita není v případě pandemie dostačující.

Překlad z Weekly epidemiological record 44/2005, str. 377-388 „Avian influenza: frequently asked questions“
Přidat názorArchiv

Zpravodaj
Chcete dostávat nové informace?
Vložte svůj e-mail.


EXTRA ZPRÁVY
U Lékaře - nové stránky

Nové internetové stránky
U lékaře, které by neměly uniknout Vaší pozornosti.

Spolupracujeme:
Anketa
Rozumíte ptačí chřipce díky těmto stránkám?
Ano.
Ne.

Poslední diskuze
Partneři projektu: MEDUKA MeDitorial + ČTK
WebArchiv - archiv českého webu