Chřipka.cz - odpovědi na vaše dotazy

Ptáte se nás do redakce na různé otázky v souvislosti s aktuálním výskytem ptačí chřipky na Orlickoústecku a Břeclavsku. Evidujeme dotazy jako například: "Dnes ráno jsem šel do práce a na cestě kde nejezděj auta jsem našel uhynulého holuba bez známek násilí. Mám to nahlásit a jestli ano kam?" nebo "Na své cestě do práce (jezdím na kole) jsem dnes "potkal" dva mrtvé ptáky, kosa a špačka. Oba byli na silnici, takže je pravděpodobné, že je srazilo auto (i když jeden z nich byl před vjezdem do podzemních garáží). Rád bych věděl, jestli si všímat takovýchto případů, nebo na ně nedbat."

Kapacita tohoto serveru není nastavena na takový nápor dotazů. Rádi Vám však vyhovíme a Vaše dotazy se pokusíme zodpovědět v rámci poradny spřáteleného projektu Chřipka a její léčba.

Své dotazy adresujte prosím přímo lékařům a odborníkům:
Poradna stránek "Chřipka a její léčba".


Novinky

Které varovné signály jsou nejdůležitější pro určení počátku pandemie?

(13.01.2006)

Za nejdůležitější varovný signál předznamenávající vznik pandemické varianty se považuje onemocnění skupiny lidí časově a místně související a vykazující typické příznaky. Tento jev se připisuje adaptaci viru na mezilidsky přenos. Stejným signálem je zjištění onemocnění zdravotnického personálu, který se staral o nemocné. Zjištění každé takovéto události by mělo vést k okamžitému šetření v terénu a každý potenciální případ je třeba konfirmovat (diagnózu, identitu zdroje) a na základě těchto zjištění určit, zda došlo opravdu k interhumánnímu přenosu. Výzkum virových kmenů prováděný ve specializovaných WHO referenčních laboratořích může podpořit terénní nálezy, především sekvenční analýzou genetických změn indikujících adaptaci viru na interhumánní přenos. To je důvodem, proč WHO opakovaně vyzývá postižené země k poskytnutí virových kmenů mezinárodní vědecké komunitě.

Překlad z Weekly epidemiological record 44/2005, str. 377-388 „Avian influenza: frequently asked questions“
Přidat názorArchiv

EXTRA ZPRÁVY
U Lékaře - nové stránky

Nové internetové stránky
U lékaře, které by neměly uniknout Vaší pozornosti.

Spolupracujeme:
Anketa
Rozumíte ptačí chřipce díky těmto stránkám?
Ano.
Ne.

Poslední diskuze
Partneři projektu: MEDUKA MeDitorial + ČTK
WebArchiv - archiv českého webu