Chřipka.cz - odpovědi na vaše dotazy

Ptáte se nás do redakce na různé otázky v souvislosti s aktuálním výskytem ptačí chřipky na Orlickoústecku a Břeclavsku. Evidujeme dotazy jako například: "Dnes ráno jsem šel do práce a na cestě kde nejezděj auta jsem našel uhynulého holuba bez známek násilí. Mám to nahlásit a jestli ano kam?" nebo "Na své cestě do práce (jezdím na kole) jsem dnes "potkal" dva mrtvé ptáky, kosa a špačka. Oba byli na silnici, takže je pravděpodobné, že je srazilo auto (i když jeden z nich byl před vjezdem do podzemních garáží). Rád bych věděl, jestli si všímat takovýchto případů, nebo na ně nedbat."

Kapacita tohoto serveru není nastavena na takový nápor dotazů. Rádi Vám však vyhovíme a Vaše dotazy se pokusíme zodpovědět v rámci poradny spřáteleného projektu Chřipka a její léčba.

Své dotazy adresujte prosím přímo lékařům a odborníkům:
Poradna stránek "Chřipka a její léčba".


Novinky

Existují ještě další důležitá fakta?

(13.01.2006)

Ano, a je jich několik:

  • domestikované kachny jsou nyní schopné vylučovat velké množství vysoce patogenního viru, aniž by u nich docházelo k rozvoji onemocnění a jsou tedy tichým rezervoárem viru udržujícím přenos na ostatní ptáky. Tento fakt představuje další rozměr v komplexitě zavádění kontrolních opatření
  • současná varianta H5N1 je ve srovnání s kmenem z roku 1997 a z počátku 2004 mnohem letálnější v experimentálním savčím modelu pro laboratorní myši a fretky a přežívá déle ve volném prostředí.
  • je pravděpodobné, že došlo k rozšíření hostitelského spektra, virus je schopen infikovat a vyvolat smrtelné onemocnění u těch zvířat, která byla dříve považována za rezistentní vůči infekci avirními viry chřipky.
  • chování viru v jeho přirozeném rezervoáru – divocí vodní ptáci- se může měnit. Na jaře 2005 došlo k úhynu více než 6000 migrujících ptáků v přírodní rezervaci v centrální Číně, a to v důsledku infekce virem H5N1 (vysoce patogenní formou). Takto masivní úhyn je neobvyklý a v podstatě neočekávaný. V minulosti byly pozorovány pouze dva případy úhynu migrujících ptáků způsobené touto formou. K jednomu došlo v Jižní Africe v roce 1961 (H5N3) a druhý případ je znám z HongKongu na přelomu let 2002/3 (H5N1).

Překlad z Weekly epidemiological record 44/2005, str. 377-388 „Avian influenza: frequently asked questions“
Přidat názorArchiv

Zpravodaj
Chcete dostávat nové informace?
Vložte svůj e-mail.


EXTRA ZPRÁVY
U Lékaře - nové stránky

Nové internetové stránky
U lékaře, které by neměly uniknout Vaší pozornosti.

Spolupracujeme:
Anketa
Rozumíte ptačí chřipce díky těmto stránkám?
Ano.
Ne.

Poslední diskuze
Partneři projektu: MEDUKA MeDitorial + ČTK
WebArchiv - archiv českého webu