Chřipka.cz - odpovědi na vaše dotazy

Ptáte se nás do redakce na různé otázky v souvislosti s aktuálním výskytem ptačí chřipky na Orlickoústecku a Břeclavsku. Evidujeme dotazy jako například: "Dnes ráno jsem šel do práce a na cestě kde nejezděj auta jsem našel uhynulého holuba bez známek násilí. Mám to nahlásit a jestli ano kam?" nebo "Na své cestě do práce (jezdím na kole) jsem dnes "potkal" dva mrtvé ptáky, kosa a špačka. Oba byli na silnici, takže je pravděpodobné, že je srazilo auto (i když jeden z nich byl před vjezdem do podzemních garáží). Rád bych věděl, jestli si všímat takovýchto případů, nebo na ně nedbat."

Kapacita tohoto serveru není nastavena na takový nápor dotazů. Rádi Vám však vyhovíme a Vaše dotazy se pokusíme zodpovědět v rámci poradny spřáteleného projektu Chřipka a její léčba.

Své dotazy adresujte prosím přímo lékařům a odborníkům:
Poradna stránek "Chřipka a její léčba".


Novinky

K jakým mutacím tedy musí dojít, aby se virus H5N1 stal pandemickou variantou?

(13.01.2006)

Virus může usnadnit interhumánní přenos prostřednictvím dvou základních mechanismů: prvním je tzv. reasortment, kdy dochází k výměně genetického materiálu „ptačího“ a „lidského“ chřipkového viru při společné infekci člověka či prasete. Reasortment může okamžitě vést k vytvoření varianty viru zcela adaptované na člověka a ihned poté dochází k náhlému vzrůstu počtu případů a k explozivnímu šíření onemocnění.

Druhý mechanismus je mnohem pozvolnější proces tzv. adaptivních mutací, kdy ke schopnosti viru infikovat člověka dochází postupně v souvislosti s dalšími případy humánních onemocnění. Adaptivní mutace se v počátku projevují jako malé shluky onemocnění v rámci jedné komunity s občasným interhumánním přenosem, které postupně mohou rovněž vést ke vzniku plně adaptované varianty. Druhý způsob adaptace viru poskytuje světu určitý čas na přípravu.

Překlad z Weekly epidemiological record 44/2005, str. 377-388 „Avian influenza: frequently asked questions“
Přidat názorArchiv

EXTRA ZPRÁVY
U Lékaře - nové stránky

Nové internetové stránky
U lékaře, které by neměly uniknout Vaší pozornosti.

Spolupracujeme:
Anketa
Rozumíte ptačí chřipce díky těmto stránkám?
Ano.
Ne.

Poslední diskuze
Partneři projektu: MEDUKA MeDitorial + ČTK
WebArchiv - archiv českého webu