Chřipka.cz - odpovědi na vaše dotazy

Ptáte se nás do redakce na různé otázky v souvislosti s aktuálním výskytem ptačí chřipky na Orlickoústecku a Břeclavsku. Evidujeme dotazy jako například: "Dnes ráno jsem šel do práce a na cestě kde nejezděj auta jsem našel uhynulého holuba bez známek násilí. Mám to nahlásit a jestli ano kam?" nebo "Na své cestě do práce (jezdím na kole) jsem dnes "potkal" dva mrtvé ptáky, kosa a špačka. Oba byli na silnici, takže je pravděpodobné, že je srazilo auto (i když jeden z nich byl před vjezdem do podzemních garáží). Rád bych věděl, jestli si všímat takovýchto případů, nebo na ně nedbat."

Kapacita tohoto serveru není nastavena na takový nápor dotazů. Rádi Vám však vyhovíme a Vaše dotazy se pokusíme zodpovědět v rámci poradny spřáteleného projektu Chřipka a její léčba.

Své dotazy adresujte prosím přímo lékařům a odborníkům:
Poradna stránek "Chřipka a její léčba".


Novinky

Jak se lidé nakazí?

(13.01.2006)

Hlavní roli v přenosu infekce hraje přímý kontakt s infikovanou drůbeží či s předměty, které samy o sobě mohou být virem kontaminovány. Většina infekcí se vyskytla v uvedených státech ve venkovských nebo příměstských oblastech tam, kde je doma chovaná drůbež, jež se často volně pohybuje i v těch místech, kde si hrají malé děti.

Infikovaná drůbež vylučuje enormní množství viru stolicí, kontaminuje své okolí, kde může virus za vhodných podmínek persistovat. Øada domácností je na chovu drůbeže existenčně závislá, proto často prodávají či konsumují i drůbež, která již jeví známky onemocnění. Tento přístup se jen velmi obtížně mění. Expozice je největší při porážce, škubání, porcování a při přípravě masa pro další zpracování.

Není známo, že by se kdokoliv nakazil požitím tepelně opracovaného masa či vajec.

Překlad z Weekly epidemiological record 44/2005, str. 377-388 „Avian influenza: frequently asked questions“
Přidat názorArchiv

EXTRA ZPRÁVY
U Lékaře - nové stránky

Nové internetové stránky
U lékaře, které by neměly uniknout Vaší pozornosti.

Spolupracujeme:
Anketa
Rozumíte ptačí chřipce díky těmto stránkám?
Ano.
Ne.

Poslední diskuze
Partneři projektu: MEDUKA MeDitorial + ČTK
WebArchiv - archiv českého webu