Chřipka.cz - odpovědi na vaše dotazy

Ptáte se nás do redakce na různé otázky v souvislosti s aktuálním výskytem ptačí chřipky na Orlickoústecku a Břeclavsku. Evidujeme dotazy jako například: "Dnes ráno jsem šel do práce a na cestě kde nejezděj auta jsem našel uhynulého holuba bez známek násilí. Mám to nahlásit a jestli ano kam?" nebo "Na své cestě do práce (jezdím na kole) jsem dnes "potkal" dva mrtvé ptáky, kosa a špačka. Oba byli na silnici, takže je pravděpodobné, že je srazilo auto (i když jeden z nich byl před vjezdem do podzemních garáží). Rád bych věděl, jestli si všímat takovýchto případů, nebo na ně nedbat."

Kapacita tohoto serveru není nastavena na takový nápor dotazů. Rádi Vám však vyhovíme a Vaše dotazy se pokusíme zodpovědět v rámci poradny spřáteleného projektu Chřipka a její léčba.

Své dotazy adresujte prosím přímo lékařům a odborníkům:
Poradna stránek "Chřipka a její léčba".


Novinky

Jaký je vliv na zdraví lidí?

(13.01.2006)

Široká persistence viru H5N1 v populaci drůbeže má dva důležité aspekty pro lidské zdraví.

Prvním je přímý přenos infekce na vnímavou osobu s následným rozvojem těžké infekce. Ze všech ptačích chřipkových virů, které mohou překonat druhovou bariéru a příležitostně způsobit onemocnění člověka, je subtyp H5N1 původce největšího počtu závažných forem včetně úmrtí. Na rozdíl od běžné sezónní chřipky, která má u většiny osob pouze mírný či středně těžký průběh, způsobuje subtyp H5N1 těžké formy onemocnění s vysokou mortalitou. Běžnými formami projevu jsou jak primární virová pneumonie, tak i multiorgánové selhávání. Z dosud evidovaný případů lidských infekcí virem H5N1 je více než polovina smrtelných, a to u pacientů dětského či mladšího věku, kteří byli do té doby zcela zdrávi.

Druhé riziko - svým způsobem závažnější – je možnost změny viru do formy schopné řetězového šíření mezi lidmi. Podobná situace, ke které zatím nikde nedošlo, by byla počátkem nové pandemie.

Překlad z Weekly epidemiological record 44/2005, str. 377-388 „Avian influenza: frequently asked questions“
Přidat názorArchiv

EXTRA ZPRÁVY
U Lékaře - nové stránky

Nové internetové stránky
U lékaře, které by neměly uniknout Vaší pozornosti.

Spolupracujeme:
Anketa
Rozumíte ptačí chřipce díky těmto stránkám?
Ano.
Ne.

Poslední diskuze
Partneři projektu: MEDUKA MeDitorial + ČTK
WebArchiv - archiv českého webu