Chřipka.cz - odpovědi na vaše dotazy

Ptáte se nás do redakce na různé otázky v souvislosti s aktuálním výskytem ptačí chřipky na Orlickoústecku a Břeclavsku. Evidujeme dotazy jako například: "Dnes ráno jsem šel do práce a na cestě kde nejezděj auta jsem našel uhynulého holuba bez známek násilí. Mám to nahlásit a jestli ano kam?" nebo "Na své cestě do práce (jezdím na kole) jsem dnes "potkal" dva mrtvé ptáky, kosa a špačka. Oba byli na silnici, takže je pravděpodobné, že je srazilo auto (i když jeden z nich byl před vjezdem do podzemních garáží). Rád bych věděl, jestli si všímat takovýchto případů, nebo na ně nedbat."

Kapacita tohoto serveru není nastavena na takový nápor dotazů. Rádi Vám však vyhovíme a Vaše dotazy se pokusíme zodpovědět v rámci poradny spřáteleného projektu Chřipka a její léčba.

Své dotazy adresujte prosím přímo lékařům a odborníkům:
Poradna stránek "Chřipka a její léčba".


Novinky

Které země byly zasaženy epizoociemi drůbeže?

(13.01.2006)

Od poloviny prosince do února 2004 byly epizoocie u drůbeže způsobené subtypem H5N1 hlášeny celkem z 8 asijských zemí: Korey, Vietnamu, Japonska, Thajska, Kambodže, Laosu, Indonésie a Číny.

Ve většině těchto zemí byl výskyt vysoce patogenního viru H5N1 evidován vůbec poprvé v historii. Počátkem srpna 2004 hlásila výskyt vysoce patogenního H5N1 Malaysie a počet zasažených zemí se tím zvýšil na 9. Rusko eviduje první výskyt H5N1 koncem července 2005 a počátkem srpna je onemocnění hlášeno i z přiléhajících oblastí Kazachstánu. Úmrtí divokých ptáků způsobené subtypem H5N1 je evidováno v obou těchto zemích. Téměř současně hlásí výskyt viru i Mongolsko (úmrtí mezi migrujícími ptáky). V říjnu 2005 jsou ohniska H5N1 u ptáků registrována v Turecku a v Rumunsku. Jakékoliv onemocnění u divokých i domácích ptáků je všude sledováno.

Japonsko, Korea a Malaysie mají chovy drůbeže pod kontrolou a v současné době hlásí nulový výskyt. V ostatních lokalitách epizoocie pokračují s různou intenzitou.

Překlad z Weekly epidemiological record 44/2005, str. 377-388 „Avian influenza: frequently asked questions“
Přidat názorArchiv

EXTRA ZPRÁVY
U Lékaře - nové stránky

Nové internetové stránky
U lékaře, které by neměly uniknout Vaší pozornosti.

Spolupracujeme:
Anketa
Rozumíte ptačí chřipce díky těmto stránkám?
Ano.
Ne.

Poslední diskuze
Partneři projektu: MEDUKA MeDitorial + ČTK
WebArchiv - archiv českého webu