Chřipka.cz - odpovědi na vaše dotazy

Ptáte se nás do redakce na různé otázky v souvislosti s aktuálním výskytem ptačí chřipky na Orlickoústecku a Břeclavsku. Evidujeme dotazy jako například: "Dnes ráno jsem šel do práce a na cestě kde nejezděj auta jsem našel uhynulého holuba bez známek násilí. Mám to nahlásit a jestli ano kam?" nebo "Na své cestě do práce (jezdím na kole) jsem dnes "potkal" dva mrtvé ptáky, kosa a špačka. Oba byli na silnici, takže je pravděpodobné, že je srazilo auto (i když jeden z nich byl před vjezdem do podzemních garáží). Rád bych věděl, jestli si všímat takovýchto případů, nebo na ně nedbat."

Kapacita tohoto serveru není nastavena na takový nápor dotazů. Rádi Vám však vyhovíme a Vaše dotazy se pokusíme zodpovědět v rámci poradny spřáteleného projektu Chřipka a její léčba.

Své dotazy adresujte prosím přímo lékařům a odborníkům:
Poradna stránek "Chřipka a její léčba".


Novinky

Mohou stěhovaví ptáci přenášet vysoce patogenní formy viru?

(13.01.2006)

Role migrujících ptáků v přenosu vysoce patogenní formy chřipky není zcela jasná. Divoké vodní ptactvo je přirozeným rezervoárem všech subtypů chřipkového viru typu A. Patrně již po staletí je nositelem viru bez známek onemocnění. Subtyp H5 a H7 přenáší ptačí hostitelé obvykle v jejich nízce patogenní formě, přičemž právě tato forma se může zanést do drůbežích chovů, kde se z ní vysoce patogenní forma postupně vyvine.

Dříve byly velmi vzácně izolovány vysoce patogenní varianty z uhynulých tažných ptáků (úhyn několika jedinců), obvykle v místě zasaženém i infekcí drůbeže. Tato zjištění dlouhodobě podporovala názor, že tažní ptáci vysoce patogenní formy nešíří.

Události posledních měsíců naznačují, že migrující ptáci mohou mít svou roli i v šíření vysoce patogenních forem. Nelze vyloučit rozšíření tohoto subtypu do nových oblastí.

Překlad z Weekly epidemiological record 44/2005, str. 377-388 „Avian influenza: frequently asked questions“
Přidat názorArchiv

EXTRA ZPRÁVY
U Lékaře - nové stránky

Nové internetové stránky
U lékaře, které by neměly uniknout Vaší pozornosti.

Spolupracujeme:
Anketa
Rozumíte ptačí chřipce díky těmto stránkám?
Ano.
Ne.

Poslední diskuze
Partneři projektu: MEDUKA MeDitorial + ČTK
WebArchiv - archiv českého webu