Chřipka.cz - odpovědi na vaše dotazy

Ptáte se nás do redakce na různé otázky v souvislosti s aktuálním výskytem ptačí chřipky na Orlickoústecku a Břeclavsku. Evidujeme dotazy jako například: "Dnes ráno jsem šel do práce a na cestě kde nejezděj auta jsem našel uhynulého holuba bez známek násilí. Mám to nahlásit a jestli ano kam?" nebo "Na své cestě do práce (jezdím na kole) jsem dnes "potkal" dva mrtvé ptáky, kosa a špačka. Oba byli na silnici, takže je pravděpodobné, že je srazilo auto (i když jeden z nich byl před vjezdem do podzemních garáží). Rád bych věděl, jestli si všímat takovýchto případů, nebo na ně nedbat."

Kapacita tohoto serveru není nastavena na takový nápor dotazů. Rádi Vám však vyhovíme a Vaše dotazy se pokusíme zodpovědět v rámci poradny spřáteleného projektu Chřipka a její léčba.

Své dotazy adresujte prosím přímo lékařům a odborníkům:
Poradna stránek "Chřipka a její léčba".


Novinky

Jaké viry způsobují vysoce patogenní onemocnění?

(13.01.2006)

Chřipkový virus typu A má na svém povrchu 2 stěžejní antigeny – hemaglutinin a neuraminidásu. Hemaglutinin existuje v 16 variantách (H1-H16), neuraminidása v 9 variantách (N1-N9). Pouze subtypy H5 a H7 jsou známé jako vyvolavatelé vysoce patogenní formy ptačích onemocnění. Ovšem ne všichni zástupci subtypu H5 a H7 se touto formou patogenity vyznačují a tedy ne všichni vyvolávají u drůbeže těžká onemocnění.

Ve světle našich současných znalostí se domníváme, že jak subtyp H5, tak i H7 jsou vneseny do chovu v jejich nízce patogenní formě. Pokud je jim umožněna cirkulace v drůbeží populaci, virus se může obvykle během několika měsíců postupně změnit do podoby vysoce patogenní. Právě to je důvod, proč přítomnost subtypu H5 v chovu je vždy závažná, a to i přes počáteční mírné příznaky.

Překlad z Weekly epidemiological record 44/2005, str. 377-388 „Avian influenza: frequently asked questions“
Přidat názorArchiv

EXTRA ZPRÁVY
U Lékaře - nové stránky

Nové internetové stránky
U lékaře, které by neměly uniknout Vaší pozornosti.

Spolupracujeme:
Anketa
Rozumíte ptačí chřipce díky těmto stránkám?
Ano.
Ne.

Poslední diskuze
Partneři projektu: MEDUKA MeDitorial + ČTK
WebArchiv - archiv českého webu