Chřipka.cz - odpovědi na vaše dotazy

Ptáte se nás do redakce na různé otázky v souvislosti s aktuálním výskytem ptačí chřipky na Orlickoústecku a Břeclavsku. Evidujeme dotazy jako například: "Dnes ráno jsem šel do práce a na cestě kde nejezděj auta jsem našel uhynulého holuba bez známek násilí. Mám to nahlásit a jestli ano kam?" nebo "Na své cestě do práce (jezdím na kole) jsem dnes "potkal" dva mrtvé ptáky, kosa a špačka. Oba byli na silnici, takže je pravděpodobné, že je srazilo auto (i když jeden z nich byl před vjezdem do podzemních garáží). Rád bych věděl, jestli si všímat takovýchto případů, nebo na ně nedbat."

Kapacita tohoto serveru není nastavena na takový nápor dotazů. Rádi Vám však vyhovíme a Vaše dotazy se pokusíme zodpovědět v rámci poradny spřáteleného projektu Chřipka a její léčba.

Své dotazy adresujte prosím přímo lékařům a odborníkům:
Poradna stránek "Chřipka a její léčba".


Novinky

Neprůkaznost jediného typu testu.
Jiří Antonín Votýpka (22-06-2007)
Odpovědět
Několik forem zabývajích se diagnostikou specifických sekvencí DNA i RNA od loňska nabízí testy na "ptačí chripku" Od jednoduchých screenigových singl PCR, přes nested PCR a RT PCR se sondami.Každý kdo pracuje delší dobu s podobnými soupravami pro průkaz jiných onemocnění a infekčních agens zná záludnosti testů k teré v nadsázce lze označit "od kontaminace až po inhibici" především v rukách "svátečních diagnostiků". U těch je pak většinou vše pozitivní, dokonce se takových falešných výsledků těší jak jsou ússpěšní. V tak závažných případech jako je nutnost zbavit života tisíce kusů drůbeže apod. je třeba postupovat zvlášť obezřetně.Například jako negativní kontroly použít drůbež z jiných farem, odpadní vodu, povrchovou vodu, výluh ze sena,potravy a atd. Dále by se na výsledku měly shodnout nejméně tři nezávislé laboratoře a hlavně produkt DNA testu by se měl dále analyzovat - sekvenovat.To vše ještě doplnit přímým průkazem jako nález virových partikulí v elektronovém mikroskopu a pozitivní kultivace viru na TK.
Neprobíhá-li alespoň takto diagnostika před vybíjením drůbeže mohu se důvodnwě domnívat například,že při velkochovech je nedostatečná klimatiozace především v době kdy panují tropická vedra a často hynula drůbež hromadně při přehřátí v uzavřených odchovech. Nakonec bouřky mohou na čas vyřadit klimatizaci a je to.Maldé krůty jsou zvláš¡náchylná drůbež.
Vyvrátíte mé pochynosti?

Re: Neprůkaznost jediného typu testu.
Jiří Antonín Votýpka (22-06-2007)
Odpovědět
Vážení,když jsem si přečetl na větším monitoru příspěvek zhrozil jem se toho co jsem tam napsal překlepů a chyb. Omlouvám se a posílám již lepší upravený příspěvek.


Několik firem zabývajících se diagnostikou specifických sekvencí DNA i RNA od loňska nabízí testy na "ptačí chřipku" Od jednoduchých screenigových singl PCR, přes nested PCR a RT PCR se sondami.
Každý kdo pracuje delší dobu s podobnými soupravami pro průkaz jiných onemocnění a infekčních agens pomocí nukleových kyselin zná záludnosti testů ,které v nadsázce lze shrnout "od kontaminace až po inhibici" především v rukách "svátečních diagnostiků". U těch je pak většinou vše pozitivní, dokonce se z takových falešných výsledků bláhově těší jak jsou úspěšní. V tak závažných případech kdy je nutnost zbavit života tisíce kusů drůbeže je třeba postupovat zvlášť obezřetně.
Například by bylo pak vhodné použít jako negativních kontrol nukleových kyselin drůbeže z jiných farem, isolované nukleové kyseliny z odpadních vod, povrchové vody, výluhu ze sena, používaných krmných směsí a atd.
Dále by se na výsledku měly shodnout nejméně tři nezávislé akreditované laboratoře a hlavně produkt testu by se měl dále analyzovat - sekvenovat. To vše ještě doplnit přímým průkazem jako je potvrzení nálezu specifických virových partikulí v elektronovém mikroskopu a pozitivní kultivace viru na TK.
Neprobíhá-li alespoň takto diagnostika před vybíjením drůbeže mohu se důvodně domnívat například, že ve zmíněném velkochovu byla nedostatečná klimatizace a selhala tím spíše v době, kdy panují u nás rekordní tropická vedra. I v minulosti často hynula drůbež hromadně při přehřátí v uzavřených odchovech. Nakonec bouřky mohou na čas vyřadit klimatizaci a je to. Jak zná každý i drobný chovatel, právě mladé krůty zvlášť náchylná drůbež a teplota má na jejich zdravotní stav zásadní vliv.
Vyvrátíte mé pochybnosti?

Zpravodaj
Chcete dostávat nové informace?
Vložte svůj e-mail.


EXTRA ZPRÁVY
U Lékaře - nové stránky

Nové internetové stránky
U lékaře, které by neměly uniknout Vaší pozornosti.

Spolupracujeme:
Anketa
Rozumíte ptačí chřipce díky těmto stránkám?
Ano.
Ne.

Poslední diskuze
Partneři projektu: MEDUKA MeDitorial + ČTK
WebArchiv - archiv českého webu