Chřipka.cz - odpovědi na vaše dotazy

Ptáte se nás do redakce na různé otázky v souvislosti s aktuálním výskytem ptačí chřipky na Orlickoústecku a Břeclavsku. Evidujeme dotazy jako například: "Dnes ráno jsem šel do práce a na cestě kde nejezděj auta jsem našel uhynulého holuba bez známek násilí. Mám to nahlásit a jestli ano kam?" nebo "Na své cestě do práce (jezdím na kole) jsem dnes "potkal" dva mrtvé ptáky, kosa a špačka. Oba byli na silnici, takže je pravděpodobné, že je srazilo auto (i když jeden z nich byl před vjezdem do podzemních garáží). Rád bych věděl, jestli si všímat takovýchto případů, nebo na ně nedbat."

Kapacita tohoto serveru není nastavena na takový nápor dotazů. Rádi Vám však vyhovíme a Vaše dotazy se pokusíme zodpovědět v rámci poradny spřáteleného projektu Chřipka a její léčba.

Své dotazy adresujte prosím přímo lékařům a odborníkům:
Poradna stránek "Chřipka a její léčba".


Novinky

V rámci monitoringu zjištěna ptačí chřipka v ochranném pásmu

(12.07.2007)

V ochranném pásmu okolo druhého ohniska výskytu aviární influenzy okolo obce Nořín byla zjištěna tato nákaza ve dvou farmách. Nákazu jsme zjistili v rámci pravidelného sledování všech farem v okolí ohniska.

Jde v obou případech o rozmnožovací chov drůbeže (nosnice) pro produkci násadových vajec, ve farmě Choceň je 54 000 kusů drůbeže a v farmě Netřeby – České Heřmanice celkem 17 000. I v tomto případě budou přijata stejná mimořádná veterinární opatření jako v obou předchozích, tj. utracení drůbeže, její neškodné odstranění, desinfekce prostor, posunutí ochranných pásem a dalších 30 dnů pro pozorování a sledování v pásmech.

Zatím vyšetření výtěrů ve Státním veterinárním ústavu v Praze potvrdilo aviární influenzu H5, s největší pravděpodobností lze očekávat, že se potvrdí i N1.

Za samozřejmé lze považovat, že se do tržní sítě nedostalo nic závadného a že je v místě nutné dodržovat všechna nařízená veterinární opatření, zejména zákaz vstupu do komerčních chovů drůbeže nepovolaným osobám, jinak i ty „povolané“ musejí být dokonale desinfikovány.

Lze ještě doplnit slova Milana Maleny, ústředního ředitele SVS ČR, že to, že byla nákaza našimi pracovníky odhalena než propukla je významné z toho hlediska, že je riziko pro člověka minimální a je i mnohem menší riziko případného dalšího rozvlečení nákazy.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Přidat názorArchiv

Zpravodaj
Chcete dostávat nové informace?
Vložte svůj e-mail.


EXTRA ZPRÁVY
U Lékaře - nové stránky

Nové internetové stránky
U lékaře, které by neměly uniknout Vaší pozornosti.

Spolupracujeme:
Anketa
Rozumíte ptačí chřipce díky těmto stránkám?
Ano.
Ne.

Poslední diskuze
Partneři projektu: MEDUKA MeDitorial + ČTK
WebArchiv - archiv českého webu