Chřipka.cz - odpovědi na vaše dotazy

Ptáte se nás do redakce na různé otázky v souvislosti s aktuálním výskytem ptačí chřipky na Orlickoústecku a Břeclavsku. Evidujeme dotazy jako například: "Dnes ráno jsem šel do práce a na cestě kde nejezděj auta jsem našel uhynulého holuba bez známek násilí. Mám to nahlásit a jestli ano kam?" nebo "Na své cestě do práce (jezdím na kole) jsem dnes "potkal" dva mrtvé ptáky, kosa a špačka. Oba byli na silnici, takže je pravděpodobné, že je srazilo auto (i když jeden z nich byl před vjezdem do podzemních garáží). Rád bych věděl, jestli si všímat takovýchto případů, nebo na ně nedbat."

Kapacita tohoto serveru není nastavena na takový nápor dotazů. Rádi Vám však vyhovíme a Vaše dotazy se pokusíme zodpovědět v rámci poradny spřáteleného projektu Chřipka a její léčba.

Své dotazy adresujte prosím přímo lékařům a odborníkům:
Poradna stránek "Chřipka a její léčba".


Novinky

Opatření proti šíření viru ptačí chřipky

(22.06.2007)

V České republice byl 21. 6. 2007 potvrzen v chovu krůt výskyt viru ptačí chřipky H5N1. Virus byl prokázán v chovu krůt v obci Tisová, okres Ústí nad Orlicí, Pardubický kraj. Krajská veterinární správa pro Pardubický kraj přijala neprodleně nezbytná ochranná a zdolávací opatření, aby se zabránilo šíření této nákazy.

Jedná se o mimořádné veterinární opatření přijímané Krajskou veterinární správou při podobných událostech. Bylo vymezeno ochranné pásmo a pásmo dozoru. Ochranné pásmo je okruh o poloměru minimálně 3 km od ohniska nákazy a pásmo dozoru je kruh o poloměru minimálně 10 km.

„Jsou to hlavně veterinární opatření, která by neměla zásadním způsobem ovlivnit občany žijící v okolí“ říká ministr zemědělství Petr Gandalovič a doplňuje „V současné době je krůtí chov neprodyšně uzavřen a probíhá jeho likvidace. Rozhodně ale není důvod k panice, při dodržení základních hygienických pravidel občanům žádné nebezpečí nehrozí“.

V obou pásmech platí jistá pravidla, která jsou k nalezení na webových stránkách Státní veterinární správy www.svscr.cz . Tato pravidla upravují hlavně pohyb a chov drůbeže.

O zjištění nákazy krocanů byla neprodleně informována Evropská komise, která vydala rozhodnutí, kterým se potvrzuje správnost postupu ČR a dostatečná rozloha ochranného pásma a pásma dozoru.

Shodná opatřená byla přijata i v Maďarsku a Velké Británii, kde se nákaza objevila začátkem letošního roku. „V těchto zemích se ukázala tato veterinární opatření jako dostatečná a nevidím tedy důvod nějak je rozšiřovat“ doplňuje ministr Gandalovič. Ministr zároveň dnes odpoledne navštíví obec Tisová aby zhodnotil situaci a uklidnil veřejnost v Tisové a okolí, že žádné bezprostřední nebezpečí pro občany nehrozí.

zdroj: Ilona Chalupská, Øeditelka odboru komunikace MZe
Přidat názorArchiv

Zpravodaj
Chcete dostávat nové informace?
Vložte svůj e-mail.


EXTRA ZPRÁVY
U Lékaře - nové stránky

Nové internetové stránky
U lékaře, které by neměly uniknout Vaší pozornosti.

Spolupracujeme:
Anketa
Rozumíte ptačí chřipce díky těmto stránkám?
Ano.
Ne.

Poslední diskuze
Partneři projektu: MEDUKA MeDitorial + ČTK
WebArchiv - archiv českého webu