Chřipka.cz - odpovědi na vaše dotazy

Ptáte se nás do redakce na různé otázky v souvislosti s aktuálním výskytem ptačí chřipky na Orlickoústecku a Břeclavsku. Evidujeme dotazy jako například: "Dnes ráno jsem šel do práce a na cestě kde nejezděj auta jsem našel uhynulého holuba bez známek násilí. Mám to nahlásit a jestli ano kam?" nebo "Na své cestě do práce (jezdím na kole) jsem dnes "potkal" dva mrtvé ptáky, kosa a špačka. Oba byli na silnici, takže je pravděpodobné, že je srazilo auto (i když jeden z nich byl před vjezdem do podzemních garáží). Rád bych věděl, jestli si všímat takovýchto případů, nebo na ně nedbat."

Kapacita tohoto serveru není nastavena na takový nápor dotazů. Rádi Vám však vyhovíme a Vaše dotazy se pokusíme zodpovědět v rámci poradny spřáteleného projektu Chřipka a její léčba.

Své dotazy adresujte prosím přímo lékařům a odborníkům:
Poradna stránek "Chřipka a její léčba".


Novinky

K výskytu ptačí chřipky ve velkochovu krůt v obci Tisová na Orlickoústecku

(21.06.2007)

Dne 20.6.2007 Státní veterinární správa oznámila Ministerstvu zdravotnictví výskyt viru vysocepatogenního viru ptačí chřipky H5N1 ve velkochovu krůt v obci Tisová na Orlickoústecku. Veterináři nyní tuto událost ve spolupráci s orgány ochrany veřejného zdraví dále prošetřují. Na základě informací Státní veterinární správy a provedeného epidemiologického šetření lze hodnotit riziko nákazy lidí jako velice nízké. Tento náš názor je zcela v souladu s doporučeními Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí a také s postupy států, ve kterých došlo k nálezu viru ptačí chřipky H5N1 ve velkochovech drůbeže, například ve Velké Británii, Maďarsku, Francii a v dalších státech.

Aby bylo i toto malé riziko minimalizováno, bylo rozhodnuto o profylaktickém podávání antivirotik u lidí, kteří byli, či mohli být s nemocnou drůbeží v kontaktu. Tito lidé budou užívat antivirotikum v dávce 75 mg oseltamiviru denně po dobu 10 dnů a bude pro ně stanoven lékařský dohled po dobu 20 dní od posledního kontaktu s nakaženou drůbeží.

MUDr. Michael Vít, Ph.D.
hlavní hygienik ČR
a náměstek ministra

V Praze 21.6.2007

Podrobné informace o viru H5N1 a orientaci v problematice ptačí chřipky najdete také na Pandemie.cz.
Přidat názorArchiv

Zpravodaj
Chcete dostávat nové informace?
Vložte svůj e-mail.


EXTRA ZPRÁVY
U Lékaře - nové stránky

Nové internetové stránky
U lékaře, které by neměly uniknout Vaší pozornosti.

Spolupracujeme:
Anketa
Rozumíte ptačí chřipce díky těmto stránkám?
Ano.
Ne.

Poslední diskuze
Partneři projektu: MEDUKA MeDitorial + ČTK
WebArchiv - archiv českého webu