Chřipka.cz - odpovědi na vaše dotazy

Ptáte se nás do redakce na různé otázky v souvislosti s aktuálním výskytem ptačí chřipky na Orlickoústecku a Břeclavsku. Evidujeme dotazy jako například: "Dnes ráno jsem šel do práce a na cestě kde nejezděj auta jsem našel uhynulého holuba bez známek násilí. Mám to nahlásit a jestli ano kam?" nebo "Na své cestě do práce (jezdím na kole) jsem dnes "potkal" dva mrtvé ptáky, kosa a špačka. Oba byli na silnici, takže je pravděpodobné, že je srazilo auto (i když jeden z nich byl před vjezdem do podzemních garáží). Rád bych věděl, jestli si všímat takovýchto případů, nebo na ně nedbat."

Kapacita tohoto serveru není nastavena na takový nápor dotazů. Rádi Vám však vyhovíme a Vaše dotazy se pokusíme zodpovědět v rámci poradny spřáteleného projektu Chřipka a její léčba.

Své dotazy adresujte prosím přímo lékařům a odborníkům:
Poradna stránek "Chřipka a její léčba".


Novinky

Nová oběť ptačí chřipky

(17.01.2007)

V Egyptě zemřela v pondělí 25. prosince patnáctiletá dívka na ptačí chřipku. Ve svém prohlášení to uvedlo egyptské ministerstvo zdravotnictví. Její smrt zvyšuje celkový počet obětí ptačí chřipky v Egyptě na současných devět. Od února 2006, kdy se poprvé virus H5N1 v Egyptě objevil, jde o sedmnáctý případ nakažení člověka.

Další egyptská žena, která zemřela na nákazu ptačí chřipkou den předtím, patřila do širšího příbuzenstva zemřelé dívky. Vysoce patogenní virus byl potvrzen také u dalších dvou členů této rodiny. Činitel místní pobočky WHO uvedl, že zmíněná dívka zemřela, přestože užívala moderní antivirotikum. Neuvedl však, kdy byl lék nasazen a jak dlouho jej dívka užívala. Ochrání nás antivirotika?

Diskuse kolem ptačí chřipky v současné době poněkud utichá. Je to mimo jiné způsobeno jistě tím, že k nám zatím nedorazila ani epidemie chřipky „obyčejné“. Virus ovšem celosvětově neusnul a jsou oblasti, kde si stále vybírá svou daň. Je pravda, že se jedná o případy spíše výjimečné, a také úzká symbióza nakažených lidí a drůbeže bývá v těchto případech do očí bijící. Virus ptačí chřipky potřebuje dostatek času na poklidné množení v ptačí populaci, aby se objevila mutace, která je přenosná na člověka. Proto také je třeba v postižených oblastech domácí drůbež proti chřipce očkovat a zasažená hejna striktně likvidovat.

Z celého egyptského případu ovšem vyvstává ještě jedna zásadní otázka: podle vyjádření WHO dívka užívala moderní antivirotikum, a přesto zemřela. Je možné, že lék nezabral? Nejsou nakonec tyto všeobecně vychvalované léky jenom přefouknutou marketingovou bublinou? Samozřejmě na otázku po účinnosti antivirotik nelze odpovědět s jistotou. Klinických údajů je dosud (naštěstí) příliš málo a žádný, ani sebelepší laboratorní pokus nelze bez výhrady vztahovat na klinickou praxi. Otázkou také zůstává, jak byl lék v jednotlivých případech nasazován a užíván – pro jeho optimální účinky je totiž nutné, aby byl nasazen včas. Konkrétně to znamená během 48 hodin po objevení se prvních příznaků.

Z materiálů světové zdravotnické organizace vyplývá, že účinnost moderních antivirotik proti viru ptačí chřipky by měla být obdobná jako v případě běžné chřipky. To znamená, že pokud budou nasazena včas, podstatně zvyšují šanci nemocného člověka na přežití.

Zdroj: Reuters Health a www.pandemie.cz
Přidat názorArchiv

EXTRA ZPRÁVY
U Lékaře - nové stránky

Nové internetové stránky
U lékaře, které by neměly uniknout Vaší pozornosti.

Spolupracujeme:
Anketa
Rozumíte ptačí chřipce díky těmto stránkám?
Ano.
Ne.

Poslední diskuze
Partneři projektu: MEDUKA MeDitorial + ČTK
WebArchiv - archiv českého webu