Chřipka.cz - odpovědi na vaše dotazy

Ptáte se nás do redakce na různé otázky v souvislosti s aktuálním výskytem ptačí chřipky na Orlickoústecku a Břeclavsku. Evidujeme dotazy jako například: "Dnes ráno jsem šel do práce a na cestě kde nejezděj auta jsem našel uhynulého holuba bez známek násilí. Mám to nahlásit a jestli ano kam?" nebo "Na své cestě do práce (jezdím na kole) jsem dnes "potkal" dva mrtvé ptáky, kosa a špačka. Oba byli na silnici, takže je pravděpodobné, že je srazilo auto (i když jeden z nich byl před vjezdem do podzemních garáží). Rád bych věděl, jestli si všímat takovýchto případů, nebo na ně nedbat."

Kapacita tohoto serveru není nastavena na takový nápor dotazů. Rádi Vám však vyhovíme a Vaše dotazy se pokusíme zodpovědět v rámci poradny spřáteleného projektu Chřipka a její léčba.

Své dotazy adresujte prosím přímo lékařům a odborníkům:
Poradna stránek "Chřipka a její léčba".


Novinky

Mutace viru ptačí chřipky

(23.01.2007)

U dvou nakažených lidí v Egyptě byla objevena varianta viru H5N1, která může mít menší citlivost na antivirotickou léčbu. Tato informace se objevila v prohlášení Světové zdravotnické organizace (Word Health Organization - WHO) ze čtvrtka 18. 1. 2007. Odborníci z WHO přitom ujišťují veřejnost, že není třeba obávat se pandemie.

Mutace totiž nejsou dostatečné k tomu, aby usnadnily šíření viru. Vzorky od dvou pacientů z oblasti severozápadně od Káhiry - šestnáctileté dívky a jejího 26letého strýce - nicméně nevykazovaly obvyklou reakci na antivirotika. Oba Egypťané zemřeli koncem prosince, stejně jako 35letá sestra zmíněného muže. Všichni tři onemocněli v rozmezí několika dnů poté, co přišli do kontaktu s nakaženými kachnami. Vědci zatím nemají dostatek informací pro to, aby vyloučili možnost přenosu z člověka na člověka. Případy interhumánního přenosu viru kmene H5N1 už byly zaznamenány, ovšem jsou naštěstí spíše výjimečné.

Již před dvěma lety se objevila varianta viru ptačí chřipky odolná proti antivirotikům, ta je však se současným případem nesrovnatelná. Tehdy byl virus ze vzorků získaných ve Vietnamu proti antivirotikům zcela odolný. Naopak současná varianta z Egypta je na léčbu jen trochu méně citlivá. Není třeba se obávat, že by lék nepůsobil. Mimo jiné i proto, že viry stále mutují a dochází v nich ke změnám. Ty se ovšem významně projeví, jen usnadní-li taková změna šíření viru. Egyptská varianta se přitom zřejmě vyvinula přímo v pacientech během jejich karanténní léčby a s jejich smrtí opět zmizela. Větším nebezpečím by bylo, kdyby už tato varianta obíhala mezi ptactvem, ovšem zatím není žádný důvod k takovým domněnkám.

Podle informací WHO virus H5N1 od roku 2003 doposud celosvětově nakazil 265 lidí, z nichž 159 zemřelo. V samotném Egyptě se virus u lidí objevil teprve minulý rok a zatím nakazil 18 lidí, z nichž 10 zemřelo.

Zdroj: AP
Přidat názorArchiv

EXTRA ZPRÁVY
U Lékaře - nové stránky

Nové internetové stránky
U lékaře, které by neměly uniknout Vaší pozornosti.

Spolupracujeme:
Anketa
Rozumíte ptačí chřipce díky těmto stránkám?
Ano.
Ne.

Poslední diskuze
Partneři projektu: MEDUKA MeDitorial + ČTK
WebArchiv - archiv českého webu