Chřipka.cz - odpovědi na vaše dotazy

Ptáte se nás do redakce na různé otázky v souvislosti s aktuálním výskytem ptačí chřipky na Orlickoústecku a Břeclavsku. Evidujeme dotazy jako například: "Dnes ráno jsem šel do práce a na cestě kde nejezděj auta jsem našel uhynulého holuba bez známek násilí. Mám to nahlásit a jestli ano kam?" nebo "Na své cestě do práce (jezdím na kole) jsem dnes "potkal" dva mrtvé ptáky, kosa a špačka. Oba byli na silnici, takže je pravděpodobné, že je srazilo auto (i když jeden z nich byl před vjezdem do podzemních garáží). Rád bych věděl, jestli si všímat takovýchto případů, nebo na ně nedbat."

Kapacita tohoto serveru není nastavena na takový nápor dotazů. Rádi Vám však vyhovíme a Vaše dotazy se pokusíme zodpovědět v rámci poradny spřáteleného projektu Chřipka a její léčba.

Své dotazy adresujte prosím přímo lékařům a odborníkům:
Poradna stránek "Chřipka a její léčba".


Novinky

Ptačí chřipka se u lidí obtížně diagnostikuje

(29.11.2006)

Vědci z turecké Yuzuncu Yil University zjistili, že virus ptačí chřipky může způsobovat rozsáhlou škálu klinických příznaků, a proto je onemocnění ptačí chřipkou u lidí v některých případech obtížně diagnostikovatelné. Výsledky studie výzkumníci uveřejnili v listopadovém čísle časopisu New England Journal of Medicine.

Z celkem sledovaných 16 pacientů bylo 13 dětí a mortalita byla v této skupině 50%. Dvě ze tří dospělých osob a 6 dětí zemřelo. Vědci v rámci studie popsali klinický průběh a výsledky osmi případů pacientů ve věku od 5 do 15 let. U všech osmi byl zjištěn kontakt s drůbeží. Inkubační doba byla 4 až 7 dní a interval mezi vznikem příznaků a přijetím do nemocnice se pohyboval od jednoho do 10 dnů.

U žádného pacienta nedošlo k přenosu infekce na některého z členů rodiny.

U poloviny pacientů se objevila horečka, tachypnoe, kašel, bolest v krku a myalgie. U všech pacientů kromě jednoho byla diagnostikována pneumonie, u některých byla zaznamenána leukopenie, lymfopenie a trombocytopenie. Čtyři pacienti, kteří zemřeli, vyžadovali mechanickou ventilaci a autopsie potvrdila alveolární krvácení. Interval mezi vypuknutím choroby a úmrtím se pohyboval od 10 do 15 dnů. Předtím než byla H5N1 infekce u těchto osmi pacientů diagnostikována pomocí PCR, bylo 12 rychlých testů na chřipku a 12 ELISA testů negativních. Vědci proto doporučují používat v diagnostice ptačí chřipky PCR testy.

N Engl J Med 2006;355:2179–2194.
Přidat názorArchiv

EXTRA ZPRÁVY
U Lékaře - nové stránky

Nové internetové stránky
U lékaře, které by neměly uniknout Vaší pozornosti.

Spolupracujeme:
Anketa
Rozumíte ptačí chřipce díky těmto stránkám?
Ano.
Ne.

Poslední diskuze
Partneři projektu: MEDUKA MeDitorial + ČTK
WebArchiv - archiv českého webu