Chřipka.cz - odpovědi na vaše dotazy

Ptáte se nás do redakce na různé otázky v souvislosti s aktuálním výskytem ptačí chřipky na Orlickoústecku a Břeclavsku. Evidujeme dotazy jako například: "Dnes ráno jsem šel do práce a na cestě kde nejezděj auta jsem našel uhynulého holuba bez známek násilí. Mám to nahlásit a jestli ano kam?" nebo "Na své cestě do práce (jezdím na kole) jsem dnes "potkal" dva mrtvé ptáky, kosa a špačka. Oba byli na silnici, takže je pravděpodobné, že je srazilo auto (i když jeden z nich byl před vjezdem do podzemních garáží). Rád bych věděl, jestli si všímat takovýchto případů, nebo na ně nedbat."

Kapacita tohoto serveru není nastavena na takový nápor dotazů. Rádi Vám však vyhovíme a Vaše dotazy se pokusíme zodpovědět v rámci poradny spřáteleného projektu Chřipka a její léčba.

Své dotazy adresujte prosím přímo lékařům a odborníkům:
Poradna stránek "Chřipka a její léčba".


Novinky

Vakcíny letos budou

(17.10.2006)

V letošním roce se hodně mluví o očkování proti chřipce. Nejvíce pak o tom, že vakcíny bude nedostatek, že očkování rizikových skupin bude zahájeno pozdě a že na někoho se vakcína vůbec nedostane. Jaká je tedy vlastně pravda?

Na základě doporučení Světové zdravotnické organizace zařadili producenti chřipkových vakcín pro tento rok do výroby aktuální chřipkový kmen H3N2. Tento kmen má menší produkční kapacitu, a proto budou letos vakcíny dostupné až v druhé polovině října. Zpoždění v dodávkách se samozřejmě netýká pouze České republiky, ale celé Evropy. V létě tohoto roku proběhlo na Ministerstvu zdravotnictví České republiky jednání o dodávkách očkovacích látek proti chřipce, kde výrobci chřipkových vakcín informovali o dostupném množství vakcíny a časovém horizontu jejích dodávek do ČR. Nyní je tedy známo, že objem dovezených vakcín bude v zásadě stejný jako v loňském roce a první dodávky lze očekávat v druhé polovině října.

K otázce nejvhodnější doby zahájení očkování vydal Poradní výbor pro otázky očkování (Advisory Committe on Immunization Practices - ACIP) následující stanovisko:

  • je nevhodné začít s očkováním starších lidí před říjnem, neboť do začátku opravdové chřipkové epidemie (většinou prosinec až březen) u nich dojde k poklesu vytvořených protilátek
  • optimální je očkovat tyto osoby v průběhu října a listopadu, neboť maximum protektivních protilátek si tito starší lidé vytvoří do dvou týdnů po očkování
  • nicméně i očkování v průběhu prosince a dalších měsíců má u těchto starších lidí význam, nikdo totiž nemůže v předstihu říct, zdali chřipková epidemie začne již v prosinci před Vánoci, nebo až v lednu či únoru, či ještě později
  • k dosažení optimálního načasování vakcinační kampaně proti chřipce je nutné počítat s postupným uvolňováním zásob vakcín

Z těchto doporučení ACIP je zřejmé, že opožděním dodávek chřipkových vakcín do České republiky stejně jako do dalších evropských zemí nehrozí občanům ČR, a to ani těm nejvíce ohroženým, žádné významné zdravotní riziko.

Zdroj: R. Olejník, Ministerstvo zdravotnictví ČR. a www.Chripka.cz
Přidat názorArchiv

EXTRA ZPRÁVY
U Lékaře - nové stránky

Nové internetové stránky
U lékaře, které by neměly uniknout Vaší pozornosti.

Spolupracujeme:
Anketa
Rozumíte ptačí chřipce díky těmto stránkám?
Ano.
Ne.

Poslední diskuze
Partneři projektu: MEDUKA MeDitorial + ČTK
WebArchiv - archiv českého webu