Chřipka.cz - odpovědi na vaše dotazy

Ptáte se nás do redakce na různé otázky v souvislosti s aktuálním výskytem ptačí chřipky na Orlickoústecku a Břeclavsku. Evidujeme dotazy jako například: "Dnes ráno jsem šel do práce a na cestě kde nejezděj auta jsem našel uhynulého holuba bez známek násilí. Mám to nahlásit a jestli ano kam?" nebo "Na své cestě do práce (jezdím na kole) jsem dnes "potkal" dva mrtvé ptáky, kosa a špačka. Oba byli na silnici, takže je pravděpodobné, že je srazilo auto (i když jeden z nich byl před vjezdem do podzemních garáží). Rád bych věděl, jestli si všímat takovýchto případů, nebo na ně nedbat."

Kapacita tohoto serveru není nastavena na takový nápor dotazů. Rádi Vám však vyhovíme a Vaše dotazy se pokusíme zodpovědět v rámci poradny spřáteleného projektu Chřipka a její léčba.

Své dotazy adresujte prosím přímo lékařům a odborníkům:
Poradna stránek "Chřipka a její léčba".


Novinky

Vakcína proti ptačí chřipce je bezpečná a imunogenní

(11.09.2006)

Vědci z Nemocnice Čínsko-japonského přátelství v čínském Beijingu zjistili, že nízká dávka vakcíny proti ptačí chřipce je bezpečná a není spojena s vážnými vedlejšími reakcemi.

Výsledky randomizované, dvojitě slepé, placebem kontrolované studie výzkumníci uveřejnili v zářijovém čísle časopisu The Lancet.

Vědci uvedli, že jejich záměrem bylo vyšetřit bezpečnost a imunogenicitu vakcíny s inaktivovaným virionem H5N1.

Do první fáze klinické studie bylo zahrnuto celkem 120 dobrovolníků ve věku od 18 do 60 let. Tyto osoby byly randomizovány do skupin očkovaných dvěma dávkami placeba (24osob), nebo vakcínou (s inaktivovaným virionem viru H5N1) v dávce 25 μg (24 osob), 5 μg (24 osob) nebo navíc s hemaglutininem v dávce 5 μg nebo 10 μg (24 osob). Přeočkování druhou dávkou bylo za 28 dní po dávce první. Vyšetření inhibice hemaglutinace a neutralizace viru v krevních vzorcích proběhla ve dnech 0, 14, 28, 42 a 56.

Výsledky studie ukázaly, že vakcinace byla dobře tolerována, neměla žádné vážné vedlejší účinky. Většina místních a systémových reakcí byla mírná a přechodná. Nejvyšší imunitní odpověď byla zjištěna po druhé dávce 10 μg vakcíny (78% séropozitivita).

Autoři studie uvedli, že podávání dvou dávek 10 μg vakcíny s inaktivovaným virionem viru H5N1 vyhovuje všem evropským požadavkům na sezonní vakcínu proti chřipce. Použití vakcíny s virionem může být vhodné pro strategii doporučovanou WHO (Světová zdravotnická organizace).

zdroj: The Lancet
Přidat názorArchiv

EXTRA ZPRÁVY
U Lékaře - nové stránky

Nové internetové stránky
U lékaře, které by neměly uniknout Vaší pozornosti.

Spolupracujeme:
Anketa
Rozumíte ptačí chřipce díky těmto stránkám?
Ano.
Ne.

Poslední diskuze
Partneři projektu: MEDUKA MeDitorial + ČTK
WebArchiv - archiv českého webu