Chřipka.cz - odpovědi na vaše dotazy

Ptáte se nás do redakce na různé otázky v souvislosti s aktuálním výskytem ptačí chřipky na Orlickoústecku a Břeclavsku. Evidujeme dotazy jako například: "Dnes ráno jsem šel do práce a na cestě kde nejezděj auta jsem našel uhynulého holuba bez známek násilí. Mám to nahlásit a jestli ano kam?" nebo "Na své cestě do práce (jezdím na kole) jsem dnes "potkal" dva mrtvé ptáky, kosa a špačka. Oba byli na silnici, takže je pravděpodobné, že je srazilo auto (i když jeden z nich byl před vjezdem do podzemních garáží). Rád bych věděl, jestli si všímat takovýchto případů, nebo na ně nedbat."

Kapacita tohoto serveru není nastavena na takový nápor dotazů. Rádi Vám však vyhovíme a Vaše dotazy se pokusíme zodpovědět v rámci poradny spřáteleného projektu Chřipka a její léčba.

Své dotazy adresujte prosím přímo lékařům a odborníkům:
Poradna stránek "Chřipka a její léčba".


Novinky
Virus H5N1 v Ankaře v Turecku
(09.01.2006)
Na nebezpečný virus ptačí chřipky H5N1 byli pozitivně testováni tři pacienti v turecké metropoli Ankaře a dva ve městě Van na východu země. Oznámilo to včera turecké ministerstvo zdravotnictví. Informace o případech, které zjistili ankarští odborníci, naznačuje, že nákaza postupuje na západ k hranicím Evropy.
Kdo není krocan, nemusí se bát smrti v důsledku ptačí chřipky
(09.01.2006)
Chřipková epidemie přichází pravidelně každým rokem a nepochybně přijde i letos v zimě. Nakažlivost chřipky je vysoká, proto se tato infekce snadno šíří kapénkovou nákazou. Jedinou spolehlivou ochranu představuje vakcinace, která ale musí být proti stejnému typu viru, který v daném roce epidemii vyvolává. U chřipky je problémem velká variabilita viru mezi jednotlivými epidemiemi.
V Turecku zemřelo třetí dítě na ptačí chřipku
(06.01.2006)
Jedenáctiletá holčička zemřela dnes v Turecku s pozřením na onemocnění ptačí chřipkou. Den předtím zemřel její bratr a sestra, týden předtím její druhý bratr. Jejich ošetřující lékař zmínil možnost, že se nakazili při hře s mrtvými kuřaty.
Epidemiologická situace v 1. kalendářním týdnu 2006
(09.01.2006)
Hlášená nemocnost akutními respiračními onemocněními v 1. kalendářním týdnu (od 30.12. do 5.1.2006) v ČR stále ještě nedosáhla hodnot hlášených v předvánočním 51. kalendářním týdnu. V uvedeném období byla nemocnost 1 338 případů na 100 tisíc obyvatel. V porovnání s předchozím 52. kalendářním týdnem došlo k nárůstu nemocnosti o 32,7 %.
V Turecku nasazen tým expertů
(07.01.2006)
Odborníci ze Světové zdravotnické organizace (WHO), Evropské komise a Evropského centra infekčních nemocí dnes dorazili do lokality Van ve východním Turecku, aby prozkoumali skupinu osob podezřelých z onemocnění ptačí chřipkou. Situace je vážná: tři potvrzené případy, tři úmrtí, 19 dalších podezřelých případů a stovky zdravých vyděšených lidí, žádajících lékařskou péči.
Druhé dítě v Turecku zemřelo, podezřelý je virus H5N1
(05.01.2006)
Na východě Turecka dnes zemřelo na ptačí chřipku druhé dítě. Jde o patnáctiletou dívku, jejíž o rok mladší bratr zemřel v neděli. Sourozenci ze vsi Dogubejazit byli infikováni při kontaktu s nemocnými kuřaty. Protože se neprokázalo, že se ptačí chřipka šíří z člověka na člověka, Evropa podle hlavního českého hygienika Michaela Víta zatím nechystá zpřísnění bezpečnostních opatření.


Zpravodajství
Testy potvrdily H5N1
(12.07.2007)
Testy prokázaly další výskyt nebezpečného viru ptačí chřipky H5N1 v Česku. Veterináři virus, který je přenositelný na člověka a může pro něj být smrtelný, zjistili na farmě v Netřebech u Českých Heřmanic i v hospodářství u obce Kosořín. Obě místa se nachází nedaleko ohniska předchozí nákazy. ČTK to řekl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Likvidace velkochovů začne ve čtvrtek ráno. Celkem jde zhruba o 70.000 kusů drůbeže.
Testy zatím další ptačí chřipku v okolí Nořína neprokázaly
(29.06.2007)
Nořín (Orlickoústecko) - Výsledky testů na ptačí chřipku v drůbežích farmách v okolí Nořína na Orlickoústecku jsou zhruba v polovině. Testy zatím ukázaly, že chovy nejsou nakažené ptačí chřipkou, řekl dnes ČTK Radek Axmann z Krajské veterinární správy.
Ministr přikoupí tamiflu, lidé se ale ptačí chřipky nebojí
(29.06.2007)

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek plánuje, že v souladu s evropskými doporučeními zásoby zvýší zásoby Tamiflu. Tak, aby v případě epidemie stačily pro dvacet procent obyvatel. Antivirotikum Tamiflu se v lékárnách dostane pouze na lékařský předpis. Pacienti doplácí za jedno balení 375 korun.

Labuť v Lednici uhynula na nebezpečný virus H5N1
(28.06.2007)
Brno - Labuť, která byla nalezena v Lednici na Břeclavsku, uhynula na nebezpečný virus H5N1. Novinářům to dnes řekl ředitel Krajské veterinární správy v Brně Jaroslav Salava. Veterináři vymezili dvě pásma o poloměru jednoho kilometru okolo místa nálezu a v okolí ostatních lednických rybníků, kde budou platit ochranná opatření.
EXTRA ZPRÁVY
U Lékaře - nové stránky

Nové internetové stránky
U lékaře, které by neměly uniknout Vaší pozornosti.

Spolupracujeme:
Anketa
Rozumíte ptačí chřipce díky těmto stránkám?
Ano.
Ne.

Poslední diskuze
Partneři projektu: MEDUKA MeDitorial + ČTK
WebArchiv - archiv českého webu