Chřipka.cz - odpovědi na vaše dotazy

Ptáte se nás do redakce na různé otázky v souvislosti s aktuálním výskytem ptačí chřipky na Orlickoústecku a Břeclavsku. Evidujeme dotazy jako například: "Dnes ráno jsem šel do práce a na cestě kde nejezděj auta jsem našel uhynulého holuba bez známek násilí. Mám to nahlásit a jestli ano kam?" nebo "Na své cestě do práce (jezdím na kole) jsem dnes "potkal" dva mrtvé ptáky, kosa a špačka. Oba byli na silnici, takže je pravděpodobné, že je srazilo auto (i když jeden z nich byl před vjezdem do podzemních garáží). Rád bych věděl, jestli si všímat takovýchto případů, nebo na ně nedbat."

Kapacita tohoto serveru není nastavena na takový nápor dotazů. Rádi Vám však vyhovíme a Vaše dotazy se pokusíme zodpovědět v rámci poradny spřáteleného projektu Chřipka a její léčba.

Své dotazy adresujte prosím přímo lékařům a odborníkům:
Poradna stránek "Chřipka a její léčba".


Novinky
Sdělení k mutaci ptačí chřipky
(29.01.2006)
Britská laboratoř spolupracující se Světovou zdravotnickou organizací (UK Londýn Mill Hill) uveřejnila zprávu o současných výsledcích analýzy kmenu H5N1 izolovaných z prvních dvou smrtelných případů infekce v Turecku. Kmeny jsou podobné ptačím izolátům z Turecka a i kmenům izolovaným v Číně v rámci epizoocie mezi migrujícími ptáky v oblasti jezera Qinghai (duben minulého roku).
SVS: Ptačí chřipka nám nedává spát
(25.01.2006)
Josef Vitásek, ředitel odboru ochrany zdraví zvířat Státní veterinární správy ČR, zhodnotil současnou nákazovou situaci v ČR jako příznivou. Konstatoval, že na základě prováděného monitoringu bylo v loňském roce vyšetřeno celkem 2 720 vzorků na ptačí chřipku.
Epidemiologická situace v 3. kalendářním týdnu 2006
(24.01.2006)
Hlášená nemocnost akutními respiračními onemocněními ve 3. týdnu roku 2006 (od 13.1. do 19.1.2006) v ČR představovala 1334 případů na 100 tis. obyvatel a v porovnání s předchozím 2. týdnem roku 2006 vykazuje pouze mírný vzestup o 3,3%. Stále tak ještě nedosáhla hodnot hlášených v předvánočním 51. týdnu roku 2005.
Testy prokázaly, že virus ptačí chřipky se změnil
(26.01.2006)
Doktor Ruben Donis, vedoucí týmu molekulárních genetiků z americké CDC ( Centra pro prevenci a kontrolu nemocí), se svými kolegy zjistil, že v případě obětí ptačí chřipky v Turecku genetické testy ukázaly, že virus ptačí chřipky vykazuje drobnou změnu, podle vědců zřejmě pro větší ohrožení nedostačující. Významná mutace je obavou vědců, neboť by mohla být příčinou pandemie.
Zmutuje anebo nezmutuje?
(25.01.2006)
Dosud nebyl jednoznačně prokázán případ přenosu ptačí chřipky z člověka na člověka – jde přece o ptačí chřipku. Pokud by k řetězovému přenosu došlo, už by nešlo o ptačí chřipku, ale zřejmě o nový,ten tolik očekávaný a obávaný zmutovaný virus. A to by už nebyl problém veterinární, ale humánní medicíny.
Čína – 10. oběť ptačí chřipky
(23.01.2006)
V Číně se objevil desátý potvrzený případ nákazy virem ptačí chřipky H5N1 u člověka. Oznámil to čínský ministr zdravotnictví. Nakaženým je 29letá žena z jihozápadní části země, provincie Sichuan. V této oblasti se jedná o druhý případ nákazy u člověka.


Zpravodajství
Testy potvrdily H5N1
(12.07.2007)
Testy prokázaly další výskyt nebezpečného viru ptačí chřipky H5N1 v Česku. Veterináři virus, který je přenositelný na člověka a může pro něj být smrtelný, zjistili na farmě v Netřebech u Českých Heřmanic i v hospodářství u obce Kosořín. Obě místa se nachází nedaleko ohniska předchozí nákazy. ČTK to řekl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Likvidace velkochovů začne ve čtvrtek ráno. Celkem jde zhruba o 70.000 kusů drůbeže.
Testy zatím další ptačí chřipku v okolí Nořína neprokázaly
(29.06.2007)
Nořín (Orlickoústecko) - Výsledky testů na ptačí chřipku v drůbežích farmách v okolí Nořína na Orlickoústecku jsou zhruba v polovině. Testy zatím ukázaly, že chovy nejsou nakažené ptačí chřipkou, řekl dnes ČTK Radek Axmann z Krajské veterinární správy.
Ministr přikoupí tamiflu, lidé se ale ptačí chřipky nebojí
(29.06.2007)

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek plánuje, že v souladu s evropskými doporučeními zásoby zvýší zásoby Tamiflu. Tak, aby v případě epidemie stačily pro dvacet procent obyvatel. Antivirotikum Tamiflu se v lékárnách dostane pouze na lékařský předpis. Pacienti doplácí za jedno balení 375 korun.

Labuť v Lednici uhynula na nebezpečný virus H5N1
(28.06.2007)
Brno - Labuť, která byla nalezena v Lednici na Břeclavsku, uhynula na nebezpečný virus H5N1. Novinářům to dnes řekl ředitel Krajské veterinární správy v Brně Jaroslav Salava. Veterináři vymezili dvě pásma o poloměru jednoho kilometru okolo místa nálezu a v okolí ostatních lednických rybníků, kde budou platit ochranná opatření.
EXTRA ZPRÁVY
U Lékaře - nové stránky

Nové internetové stránky
U lékaře, které by neměly uniknout Vaší pozornosti.

Spolupracujeme:
Anketa
Rozumíte ptačí chřipce díky těmto stránkám?
Ano.
Ne.

Poslední diskuze
Partneři projektu: MEDUKA MeDitorial + ČTK
WebArchiv - archiv českého webu