Chřipka.cz - odpovědi na vaše dotazy

Ptáte se nás do redakce na různé otázky v souvislosti s aktuálním výskytem ptačí chřipky na Orlickoústecku a Břeclavsku. Evidujeme dotazy jako například: "Dnes ráno jsem šel do práce a na cestě kde nejezděj auta jsem našel uhynulého holuba bez známek násilí. Mám to nahlásit a jestli ano kam?" nebo "Na své cestě do práce (jezdím na kole) jsem dnes "potkal" dva mrtvé ptáky, kosa a špačka. Oba byli na silnici, takže je pravděpodobné, že je srazilo auto (i když jeden z nich byl před vjezdem do podzemních garáží). Rád bych věděl, jestli si všímat takovýchto případů, nebo na ně nedbat."

Kapacita tohoto serveru není nastavena na takový nápor dotazů. Rádi Vám však vyhovíme a Vaše dotazy se pokusíme zodpovědět v rámci poradny spřáteleného projektu Chřipka a její léčba.

Své dotazy adresujte prosím přímo lékařům a odborníkům:
Poradna stránek "Chřipka a její léčba".


Novinky
Vyšetřování uhynulých ptáků: O.K.
(16.02.2006)
Na základě logického uvažování a samozřejmě i z rozhodnutí Státní veterinární správy ČR, které je i v souladu s rozhodnutím Evropské komise, se v Národní referenční laboratoři pro ptačí chřipku vyšetřují všichni podezřele uhynulí volně žijící ptáci i chovaná drůbež. Dosud se však ptačí chřipka v ČR neobjevila.
Panika kvůli ptačí chřipce není na místě
(15.02.2006)
Ačkoliv odborníci považují výskyt ptačí chřipky v Německu za potvrzený a další případy uhynulých ptáků s podezřením na infekci virem H5N1 hlásí nyní Maďarsko, spolu s politiky upozorňují zároveň na to, že se stále jedná především o onemocnění veterinární, snadno přenosné mezi ptactvem, avšak obtížně přenosné z ptáků na člověka. Přenos z člověka na člověka dosud nebyl zaznamenán.
Kruh okolo ČR se uzavírá?
(15.02.2006)
Po potvrzení výskytu ptačí chřipky u volně žijících ptáků v Rakousku a Německu, (po Øecku, Itálii a Slovinsku), vyvstává otázka, ani ne tak zda, ale kdy se objeví první případ v naší republice. Bohužel tuto možnost nelze vyloučit.
Není důvod k obavám z konzumace drůbežího masa
(16.02.2006)
Veškeré maso je stále nezávadné, a to i maso drůbeže, které je uváděno do oběhu, a ani tomu nemůže být jinak. Přestože toto sdělení se může zdát někomu zbytečné, právě kvůli některým dotazům znovu uvádíme, že v souvislosti s ptačí chřipkou není důvod mít obavu s pojídání drůbežího masa, zejména vyprodukovaného v ČR.
Ptačí chřipka v Maďarsku
(15.02.2006)
Evropská komise s odvoláním na maďarské úřady oznámila, že ptačí chřipka se vyskytla i u tří uhynulých labutí nalezených na jihu Maďarska. Česko kvůli šíření ptačí chřipky v okolních zemích zakáže od čtvrtka pobyt drůbeže ve venkovních výbězích v podnikatelských chovech, dodávajících maso na trh.
Ptačí chřipka možná už v Rakousku
(14.02.2006)

Rakousko oznámilo podezření na výskyt ptačí chřipky. Při vyšetřování příčin smrti pěti uhynulých ptáků nalezených v pondělí poblíž Štýrského Hradce byla ve dvou případech s vysokou pravděpodobností zjištěna přítomnost smrtelně nebezpečného viru H5N1, napsala agentura APA s odvoláním na ministra zemědělství štýrské zemské vlády Hanse Seitingera.Zpravodajství
Testy potvrdily H5N1
(12.07.2007)
Testy prokázaly další výskyt nebezpečného viru ptačí chřipky H5N1 v Česku. Veterináři virus, který je přenositelný na člověka a může pro něj být smrtelný, zjistili na farmě v Netřebech u Českých Heřmanic i v hospodářství u obce Kosořín. Obě místa se nachází nedaleko ohniska předchozí nákazy. ČTK to řekl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Likvidace velkochovů začne ve čtvrtek ráno. Celkem jde zhruba o 70.000 kusů drůbeže.
Testy zatím další ptačí chřipku v okolí Nořína neprokázaly
(29.06.2007)
Nořín (Orlickoústecko) - Výsledky testů na ptačí chřipku v drůbežích farmách v okolí Nořína na Orlickoústecku jsou zhruba v polovině. Testy zatím ukázaly, že chovy nejsou nakažené ptačí chřipkou, řekl dnes ČTK Radek Axmann z Krajské veterinární správy.
Ministr přikoupí tamiflu, lidé se ale ptačí chřipky nebojí
(29.06.2007)

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek plánuje, že v souladu s evropskými doporučeními zásoby zvýší zásoby Tamiflu. Tak, aby v případě epidemie stačily pro dvacet procent obyvatel. Antivirotikum Tamiflu se v lékárnách dostane pouze na lékařský předpis. Pacienti doplácí za jedno balení 375 korun.

Labuť v Lednici uhynula na nebezpečný virus H5N1
(28.06.2007)
Brno - Labuť, která byla nalezena v Lednici na Břeclavsku, uhynula na nebezpečný virus H5N1. Novinářům to dnes řekl ředitel Krajské veterinární správy v Brně Jaroslav Salava. Veterináři vymezili dvě pásma o poloměru jednoho kilometru okolo místa nálezu a v okolí ostatních lednických rybníků, kde budou platit ochranná opatření.
EXTRA ZPRÁVY
U Lékaře - nové stránky

Nové internetové stránky
U lékaře, které by neměly uniknout Vaší pozornosti.

Spolupracujeme:
Anketa
Rozumíte ptačí chřipce díky těmto stránkám?
Ano.
Ne.

Poslední diskuze
Partneři projektu: MEDUKA MeDitorial + ČTK
WebArchiv - archiv českého webu