Chřipka.cz - odpovědi na vaše dotazy

Ptáte se nás do redakce na různé otázky v souvislosti s aktuálním výskytem ptačí chřipky na Orlickoústecku a Břeclavsku. Evidujeme dotazy jako například: "Dnes ráno jsem šel do práce a na cestě kde nejezděj auta jsem našel uhynulého holuba bez známek násilí. Mám to nahlásit a jestli ano kam?" nebo "Na své cestě do práce (jezdím na kole) jsem dnes "potkal" dva mrtvé ptáky, kosa a špačka. Oba byli na silnici, takže je pravděpodobné, že je srazilo auto (i když jeden z nich byl před vjezdem do podzemních garáží). Rád bych věděl, jestli si všímat takovýchto případů, nebo na ně nedbat."

Kapacita tohoto serveru není nastavena na takový nápor dotazů. Rádi Vám však vyhovíme a Vaše dotazy se pokusíme zodpovědět v rámci poradny spřáteleného projektu Chřipka a její léčba.

Své dotazy adresujte prosím přímo lékařům a odborníkům:
Poradna stránek "Chřipka a její léčba".


Novinky
Vtáčia chrípka aj na Slovensku
(23.02.2006)
Európska komisia potvrdila v utorok výskyt vtáčej chrípky na Slovensku. "Vírus H5 bol nájdený u dvoch divokých vtákov," uviedla EK s tým, že vzorky uhynutých vtákov pošle Bratislava na expertízu do referenčného laboratória Európskej únie vo Weybridge vo Ve¾kej Británii, ktoré ma zistiť, či ide o nebezpečný kmeň vírusu H5N1.
V Nizozemsku a Francii se preventivně očku drůbež
(22.02.2006)
Veterinární odborníci Evropské unie schválili plán Francie a Nizozemska na preventivní očkování drůbeže proti ptačí chřipce. Oznámila to Evropská komise.
Zásady ochrany proti vtáčej chrípke
(21.02.2006)
Ochrana pracovníkov proti infekcii súvisiacej so zamestnaním spočíva na šiestich zásadách: 1. Rýchla a bezpečná kontrola infekcie u vtákov - Toto je priamočiara záležitosť. Čím slabšia infekcia u vtákov a čím rýchlejšie budú vtáky skontrolované, tým menej ¾udí bude vystavených a infikovaných.
Epidemiologická situace v 7. kalendářním týdnu 2006
(22.02.2006)
Hlášená nemocnost akutními respiračními onemocněními v 7. týdnu roku 2006 (od 10.2. do 16.2.2006) v ČR byla 1492 případů na 100 tis. obyvatel a v porovnání s předchozím 6. týdnem roku 2006 vykazuje opět nepatrný vzestup o 1,8%.
Opatření v drobnochovech kvůli ptačí chřipce
(21.02.2006)
Ústřední ředitel státní veterinární správy vyhlásil 14. 2. 2006 mimořádná veterinární opatření z důvodů nebezpečí zavlečení a rozšíření vysoce patogenní formy ptačí chřipky, způsobené virem H5N1. Opatření se vztahují na chovatele, kteří chovají drůbež jako podnikatelé a jsou platná od 16. 2. 2006 do odvolání.
2 podezřelé úhyny na Slovensku
(21.02.2006)
Na slovensku byly u 2 ptáků prvními testy prokázan virus kmene H5. Nyní se dourčuje, zda je o podkmen N1. Prvním ptákem je morčák bílý, který patří do čeledi kachen. Větší překvapení však způsobil nález tohoto viru u druhého ptáka, kterým je sokol stěhovavý. Byl by to první nález ptačí chřipky u dravce.


Zpravodajství
Testy potvrdily H5N1
(12.07.2007)
Testy prokázaly další výskyt nebezpečného viru ptačí chřipky H5N1 v Česku. Veterináři virus, který je přenositelný na člověka a může pro něj být smrtelný, zjistili na farmě v Netřebech u Českých Heřmanic i v hospodářství u obce Kosořín. Obě místa se nachází nedaleko ohniska předchozí nákazy. ČTK to řekl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Likvidace velkochovů začne ve čtvrtek ráno. Celkem jde zhruba o 70.000 kusů drůbeže.
Testy zatím další ptačí chřipku v okolí Nořína neprokázaly
(29.06.2007)
Nořín (Orlickoústecko) - Výsledky testů na ptačí chřipku v drůbežích farmách v okolí Nořína na Orlickoústecku jsou zhruba v polovině. Testy zatím ukázaly, že chovy nejsou nakažené ptačí chřipkou, řekl dnes ČTK Radek Axmann z Krajské veterinární správy.
Ministr přikoupí tamiflu, lidé se ale ptačí chřipky nebojí
(29.06.2007)

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek plánuje, že v souladu s evropskými doporučeními zásoby zvýší zásoby Tamiflu. Tak, aby v případě epidemie stačily pro dvacet procent obyvatel. Antivirotikum Tamiflu se v lékárnách dostane pouze na lékařský předpis. Pacienti doplácí za jedno balení 375 korun.

Labuť v Lednici uhynula na nebezpečný virus H5N1
(28.06.2007)
Brno - Labuť, která byla nalezena v Lednici na Břeclavsku, uhynula na nebezpečný virus H5N1. Novinářům to dnes řekl ředitel Krajské veterinární správy v Brně Jaroslav Salava. Veterináři vymezili dvě pásma o poloměru jednoho kilometru okolo místa nálezu a v okolí ostatních lednických rybníků, kde budou platit ochranná opatření.
EXTRA ZPRÁVY
U Lékaře - nové stránky

Nové internetové stránky
U lékaře, které by neměly uniknout Vaší pozornosti.

Spolupracujeme:
Anketa
Rozumíte ptačí chřipce díky těmto stránkám?
Ano.
Ne.

Poslední diskuze
Partneři projektu: MEDUKA MeDitorial + ČTK
WebArchiv - archiv českého webu