Chřipka.cz - odpovědi na vaše dotazy

Ptáte se nás do redakce na různé otázky v souvislosti s aktuálním výskytem ptačí chřipky na Orlickoústecku a Břeclavsku. Evidujeme dotazy jako například: "Dnes ráno jsem šel do práce a na cestě kde nejezděj auta jsem našel uhynulého holuba bez známek násilí. Mám to nahlásit a jestli ano kam?" nebo "Na své cestě do práce (jezdím na kole) jsem dnes "potkal" dva mrtvé ptáky, kosa a špačka. Oba byli na silnici, takže je pravděpodobné, že je srazilo auto (i když jeden z nich byl před vjezdem do podzemních garáží). Rád bych věděl, jestli si všímat takovýchto případů, nebo na ně nedbat."

Kapacita tohoto serveru není nastavena na takový nápor dotazů. Rádi Vám však vyhovíme a Vaše dotazy se pokusíme zodpovědět v rámci poradny spřáteleného projektu Chřipka a její léčba.

Své dotazy adresujte prosím přímo lékařům a odborníkům:
Poradna stránek "Chřipka a její léčba".


Novinky
Hypoteticky je ptačí chřipka i v ČR
(05.03.2006)
Dnes řekl ministr zemědělství Jan Mládek, že ptačí chřipka je s nejvyšší pravděpodobností i v České republice. Není na tom nic zlváštního, s jeho úvahami se shodují i mnozí odborníci. Bylo by totiž překvapivé spíše to, kdyby tomu tak nebylo. Dnes potvrdilo ptačí chřipku i Polsko, nyní jsme defakto "obklíčeni."
Ptáci padají, jako mouchy
(04.03.2006)
Ptačí chřipka naší republice vyhýbá, zatím. Tuto možnost samozřejmě vyloučit do budoucna nemůžeme, proto je na místě opravdu zvýšená obezřetnost, zejména pokud se týká náhodně uhynulých vodních ptáků. K dnešnímudni bylo v Národní referenční laboratoři ve Státním veterinárním ústavu v Praze Suchodole vyšetřeno 485 volně žijících ptáků a 107 kusů uhynulé drůbeže.
Očkování proti pancemické chřipce, plány, naděje a rizika
(02.03.2006)
Nedávno proběhla diskuze k otázce pokrytí populace ČR vakcínou proti pandemickému chřipkovému viru. Po správné pochopení této záležitosti je nezbytné zdůraznit, že tento dosud neexistující virus nikde a nikým dosud nebyl izolován. Žádoucí míra pokrytí záleží na tom, jaký cíl bude očkování sledovat.
Falešné léky na ptačí chřipku
(05.03.2006)
Podvodníci nabízejí smyšlený lék proti ptačí chřipce. S nabídkou preparátu Tamiflu Extra, údajně účinnějšího než běžný lék Tamiflu, se obracejí zejména na důvěřivé starší lidi. Informovala o tom Česká televize.
Epidemiologická situace v 8. kalendářním týdnu 2006
(02.03.2006)
Hlášená nemocnost akutními respiračními onemocněními v 8. týdnu roku 2006 (od 17.2. do 23.2.2006) v ČR byla 1420 případů na 100 tisíc obyvatel a v porovnání s předchozím 7. týdnem roku 2006 vykazuje nepatrný pokles o 4,8%. Dosud tedy nedosáhla hodnoty nejvyšší nemocnosti akutními respiračními onemocněními v sezóně 2005/2006.
Ptačí chřipka zjištěna u kočky v Německu
(02.03.2006)
Podle úterního vyjádření německých úřadů byl u zemřelé kočky na ostrově Rujána objeven smrtelně nebezpečný virus ptačí chřipky. Je to první případ, kdy byl ve střední Evropě virus objeven u jiného živočicha, než je pták.


Zpravodajství
Testy potvrdily H5N1
(12.07.2007)
Testy prokázaly další výskyt nebezpečného viru ptačí chřipky H5N1 v Česku. Veterináři virus, který je přenositelný na člověka a může pro něj být smrtelný, zjistili na farmě v Netřebech u Českých Heřmanic i v hospodářství u obce Kosořín. Obě místa se nachází nedaleko ohniska předchozí nákazy. ČTK to řekl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Likvidace velkochovů začne ve čtvrtek ráno. Celkem jde zhruba o 70.000 kusů drůbeže.
Testy zatím další ptačí chřipku v okolí Nořína neprokázaly
(29.06.2007)
Nořín (Orlickoústecko) - Výsledky testů na ptačí chřipku v drůbežích farmách v okolí Nořína na Orlickoústecku jsou zhruba v polovině. Testy zatím ukázaly, že chovy nejsou nakažené ptačí chřipkou, řekl dnes ČTK Radek Axmann z Krajské veterinární správy.
Ministr přikoupí tamiflu, lidé se ale ptačí chřipky nebojí
(29.06.2007)

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek plánuje, že v souladu s evropskými doporučeními zásoby zvýší zásoby Tamiflu. Tak, aby v případě epidemie stačily pro dvacet procent obyvatel. Antivirotikum Tamiflu se v lékárnách dostane pouze na lékařský předpis. Pacienti doplácí za jedno balení 375 korun.

Labuť v Lednici uhynula na nebezpečný virus H5N1
(28.06.2007)
Brno - Labuť, která byla nalezena v Lednici na Břeclavsku, uhynula na nebezpečný virus H5N1. Novinářům to dnes řekl ředitel Krajské veterinární správy v Brně Jaroslav Salava. Veterináři vymezili dvě pásma o poloměru jednoho kilometru okolo místa nálezu a v okolí ostatních lednických rybníků, kde budou platit ochranná opatření.
EXTRA ZPRÁVY
U Lékaře - nové stránky

Nové internetové stránky
U lékaře, které by neměly uniknout Vaší pozornosti.

Spolupracujeme:
Anketa
Rozumíte ptačí chřipce díky těmto stránkám?
Ano.
Ne.

Poslední diskuze
Partneři projektu: MEDUKA MeDitorial + ČTK
WebArchiv - archiv českého webu