Chřipka.cz - odpovědi na vaše dotazy

Ptáte se nás do redakce na různé otázky v souvislosti s aktuálním výskytem ptačí chřipky na Orlickoústecku a Břeclavsku. Evidujeme dotazy jako například: "Dnes ráno jsem šel do práce a na cestě kde nejezděj auta jsem našel uhynulého holuba bez známek násilí. Mám to nahlásit a jestli ano kam?" nebo "Na své cestě do práce (jezdím na kole) jsem dnes "potkal" dva mrtvé ptáky, kosa a špačka. Oba byli na silnici, takže je pravděpodobné, že je srazilo auto (i když jeden z nich byl před vjezdem do podzemních garáží). Rád bych věděl, jestli si všímat takovýchto případů, nebo na ně nedbat."

Kapacita tohoto serveru není nastavena na takový nápor dotazů. Rádi Vám však vyhovíme a Vaše dotazy se pokusíme zodpovědět v rámci poradny spřáteleného projektu Chřipka a její léčba.

Své dotazy adresujte prosím přímo lékařům a odborníkům:
Poradna stránek "Chřipka a její léčba".


Novinky
Švýcarsko a Polsko: nové případy
(14.03.2006)
Ve Švýcarsku byly v včera potvrzeny dva nové případy ptačí chřipky u divokých ptáků, dalších osm ptáků nalezených je ve stadiu testů. V Polsku byl virus H5N1 potvrzen u morčáka nalezeného minulý týden ve Svinoústí poblíž hranice s Německem na Baltském moři. V obou zemích jde o virus H5N1, který je nebezpečný i pro člověka.
Podezření: Druhý případ nákazy H5N1 v Evropě
(13.03.2006)
Na kachní farmě v Bavorsku se dnes objevil hromadný úhyn sedmi kusů drůbeže. Předběžná vyšetření potvrdila chřipkový virus, nyní se zjišťuje, zda se jedná o H5N1. V rámci preventivních opatření byl na farmě kompletně zlikvidován chov kachen. Jediný prokázaný úhyn drůbeže v Evropě byl dosud zaznamenán pouze ve Francii.
Nové případy nákazy H5N1 v Evropě
(12.03.2006)
Nové ohnisko nákazy ptačí chřipkou bylo pravděpodobně objeveno v Polsku. Mrtvé labutě s podezřením na tento virus hlásí severní Rakousko, jedenáctý případ ptáka pozitivně testovaného na člověku nebezpečný virus HN51 zaznamenalo Švýcarsko a čtyři případy se objevily také v Øecku.
Maďarsko prý má vakcínu proti viru H5N1
(14.03.2006)
Maďarští experti vyvinuli očkovací látku zabírající proti současné vysoce patogenní formě viru ptačí chřipky H5N1 u člověka. Podle agentury AFP to dnes oznámil osobně maďarský premiér Ference Gyurcsány. Vakcína, kterou vyvinula farmaceutická společnost Omnivest, chráníproti viru H5N1.
SVS: Ptačí chřipka zatím v ČR není
(13.03.2006)
Možná díky praotci Čechovi a jeho volbě naší země se ptačí chřipka ČR vyhýbá, podobně, jako v polovině čtrnáctého století k nám nedorazila ani černá smrt – mor. Kéž by to tak i v případě ptačí chřipky vydrželo a naši chovatelé drůbeže neutrpěli velké škody.
Ptačí chřipka za 6 měsíců v Americe
(12.03.2006)
Podle amerického ministra pro vnitřní bezpečnost, Michaela Chertoffa, mohou tažní ptáci zanést nákazu virem H5N1 ptačí chřipky do Ameriky během následujících šesti měsíců. Američtí farmáři mohou podle Chertogffa počítat s podporou unie, pokud se virus dostane na americký kontinent. Pokud se tak skutečně stane, americká vláda plánuje masivní edukační akci veřejnosti, také jako prevenci paniky.


Zpravodajství
Testy potvrdily H5N1
(12.07.2007)
Testy prokázaly další výskyt nebezpečného viru ptačí chřipky H5N1 v Česku. Veterináři virus, který je přenositelný na člověka a může pro něj být smrtelný, zjistili na farmě v Netřebech u Českých Heřmanic i v hospodářství u obce Kosořín. Obě místa se nachází nedaleko ohniska předchozí nákazy. ČTK to řekl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Likvidace velkochovů začne ve čtvrtek ráno. Celkem jde zhruba o 70.000 kusů drůbeže.
Testy zatím další ptačí chřipku v okolí Nořína neprokázaly
(29.06.2007)
Nořín (Orlickoústecko) - Výsledky testů na ptačí chřipku v drůbežích farmách v okolí Nořína na Orlickoústecku jsou zhruba v polovině. Testy zatím ukázaly, že chovy nejsou nakažené ptačí chřipkou, řekl dnes ČTK Radek Axmann z Krajské veterinární správy.
Ministr přikoupí tamiflu, lidé se ale ptačí chřipky nebojí
(29.06.2007)

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek plánuje, že v souladu s evropskými doporučeními zásoby zvýší zásoby Tamiflu. Tak, aby v případě epidemie stačily pro dvacet procent obyvatel. Antivirotikum Tamiflu se v lékárnách dostane pouze na lékařský předpis. Pacienti doplácí za jedno balení 375 korun.

Labuť v Lednici uhynula na nebezpečný virus H5N1
(28.06.2007)
Brno - Labuť, která byla nalezena v Lednici na Břeclavsku, uhynula na nebezpečný virus H5N1. Novinářům to dnes řekl ředitel Krajské veterinární správy v Brně Jaroslav Salava. Veterináři vymezili dvě pásma o poloměru jednoho kilometru okolo místa nálezu a v okolí ostatních lednických rybníků, kde budou platit ochranná opatření.
EXTRA ZPRÁVY
U Lékaře - nové stránky

Nové internetové stránky
U lékaře, které by neměly uniknout Vaší pozornosti.

Spolupracujeme:
Anketa
Rozumíte ptačí chřipce díky těmto stránkám?
Ano.
Ne.

Poslední diskuze
Partneři projektu: MEDUKA MeDitorial + ČTK
WebArchiv - archiv českého webu