Chřipka.cz - odpovědi na vaše dotazy

Ptáte se nás do redakce na různé otázky v souvislosti s aktuálním výskytem ptačí chřipky na Orlickoústecku a Břeclavsku. Evidujeme dotazy jako například: "Dnes ráno jsem šel do práce a na cestě kde nejezděj auta jsem našel uhynulého holuba bez známek násilí. Mám to nahlásit a jestli ano kam?" nebo "Na své cestě do práce (jezdím na kole) jsem dnes "potkal" dva mrtvé ptáky, kosa a špačka. Oba byli na silnici, takže je pravděpodobné, že je srazilo auto (i když jeden z nich byl před vjezdem do podzemních garáží). Rád bych věděl, jestli si všímat takovýchto případů, nebo na ně nedbat."

Kapacita tohoto serveru není nastavena na takový nápor dotazů. Rádi Vám však vyhovíme a Vaše dotazy se pokusíme zodpovědět v rámci poradny spřáteleného projektu Chřipka a její léčba.

Své dotazy adresujte prosím přímo lékařům a odborníkům:
Poradna stránek "Chřipka a její léčba".


Novinky
Očkování proti pandemické chřipce (2)
(04.04.2006)
K výběru potenciálního dodavatele očkovací látky proti “pandemické chřipce“ bylo vypsáno výběrové řízení v rámci kterého bylo osloveno 6 firem. Do užšího výběru postoupí 3 firmy, co dává šanci pro nezbytný manévrovací prostor v případě, že se některým firmám nepovede včas vyrobit účinnou vakcínu.
V okolí Hluboké a Českých Budějovic se nic nemění
(30.03.2006)
Celkem logické bylo, že se může objevit po druhém další případ uhynulé labutě, u které by byl prokázán virus ptačí chřipky i další. Opravdu tomu tak je. Právě nyní tuto skutečnost potvrdila Národní referenční laboratoř pro ptačí chřipku ve Státním veterinárním ústavu Praha.
Den poté
(29.03.2006)
Pokud provozujete informační stránky, řekněme o ptačí chřipce, ihned poznáte, když se něco děje. Předevčírem ráno jsem si vklidu editoval nějaké zpravodajství Světové zdravotnické organizace, když jsem si všimnul významného výkyvu statistiky návštěvnosti našeho portálu o ptačí chřipce.
Chřipka
(01.04.2006)
Publikace vychází ve druhém rozšířeném vydání a zabývá se nejčastějším infekčním onemocněním, které každoročně postihne 10 % světové populace a v době pandemie 40 až 50 %. Na rozdíl od běžných virových infekcí horních cest dýchacích, které probíhají vesměs mírně, je chřipka závažné onemocnění.
S chřipkou pomohou myslivci
(30.03.2006)
Včera, 29. 3., v odpoledních hodinách uzavřely Státní veterinární správa ČR a Českomoravská myslivecká jednota dohodu o spolupráci v souvislosti s ptačí chřipkou. Podle předsedy ČMMJ Jaroslava Palase je při monitoringu nákaz důležitá úloha myslivců v tom, že myslivci jsou každodenně v terénu, že znají podrobně hnízdiště, výskyt a migraci vodního ptactva.
Z redakční pošty - Tepelná úprava
(29.03.2006)
Běžná tepelná úprava drůbežích pokrmů (tj. pokud dojde k zahřátí všech částí připravovaného kusu na teplotu nejméně 70°C nebo když žádná jeho část nemá růžovou barvu) virus deaktivuje. Konzumace řádně provařeného drůbežího masa je proto bezpečná.


Zpravodajství
Testy potvrdily H5N1
(12.07.2007)
Testy prokázaly další výskyt nebezpečného viru ptačí chřipky H5N1 v Česku. Veterináři virus, který je přenositelný na člověka a může pro něj být smrtelný, zjistili na farmě v Netřebech u Českých Heřmanic i v hospodářství u obce Kosořín. Obě místa se nachází nedaleko ohniska předchozí nákazy. ČTK to řekl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Likvidace velkochovů začne ve čtvrtek ráno. Celkem jde zhruba o 70.000 kusů drůbeže.
Testy zatím další ptačí chřipku v okolí Nořína neprokázaly
(29.06.2007)
Nořín (Orlickoústecko) - Výsledky testů na ptačí chřipku v drůbežích farmách v okolí Nořína na Orlickoústecku jsou zhruba v polovině. Testy zatím ukázaly, že chovy nejsou nakažené ptačí chřipkou, řekl dnes ČTK Radek Axmann z Krajské veterinární správy.
Ministr přikoupí tamiflu, lidé se ale ptačí chřipky nebojí
(29.06.2007)

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek plánuje, že v souladu s evropskými doporučeními zásoby zvýší zásoby Tamiflu. Tak, aby v případě epidemie stačily pro dvacet procent obyvatel. Antivirotikum Tamiflu se v lékárnách dostane pouze na lékařský předpis. Pacienti doplácí za jedno balení 375 korun.

Labuť v Lednici uhynula na nebezpečný virus H5N1
(28.06.2007)
Brno - Labuť, která byla nalezena v Lednici na Břeclavsku, uhynula na nebezpečný virus H5N1. Novinářům to dnes řekl ředitel Krajské veterinární správy v Brně Jaroslav Salava. Veterináři vymezili dvě pásma o poloměru jednoho kilometru okolo místa nálezu a v okolí ostatních lednických rybníků, kde budou platit ochranná opatření.
EXTRA ZPRÁVY
U Lékaře - nové stránky

Nové internetové stránky
U lékaře, které by neměly uniknout Vaší pozornosti.

Spolupracujeme:
Anketa
Rozumíte ptačí chřipce díky těmto stránkám?
Ano.
Ne.

Poslední diskuze
Partneři projektu: MEDUKA MeDitorial + ČTK
WebArchiv - archiv českého webu