Chřipka.cz - odpovědi na vaše dotazy

Ptáte se nás do redakce na různé otázky v souvislosti s aktuálním výskytem ptačí chřipky na Orlickoústecku a Břeclavsku. Evidujeme dotazy jako například: "Dnes ráno jsem šel do práce a na cestě kde nejezděj auta jsem našel uhynulého holuba bez známek násilí. Mám to nahlásit a jestli ano kam?" nebo "Na své cestě do práce (jezdím na kole) jsem dnes "potkal" dva mrtvé ptáky, kosa a špačka. Oba byli na silnici, takže je pravděpodobné, že je srazilo auto (i když jeden z nich byl před vjezdem do podzemních garáží). Rád bych věděl, jestli si všímat takovýchto případů, nebo na ně nedbat."

Kapacita tohoto serveru není nastavena na takový nápor dotazů. Rádi Vám však vyhovíme a Vaše dotazy se pokusíme zodpovědět v rámci poradny spřáteleného projektu Chřipka a její léčba.

Své dotazy adresujte prosím přímo lékařům a odborníkům:
Poradna stránek "Chřipka a její léčba".


Novinky
Operace „Ptačí chřipka“ – oddychový čas?
(03.08.2006)
V ČR nebyl od jara zjištěn žádný další případ ptačí chřipky, to však ale neznamená, že se nemůže opět objevit. Proto i nadále zůstávají v platnosti preventivní opatření vyhlášená Státní veterinární správou. Dosud je však u nás klid.
Výsledky testů vakcíny proti viru ptačí chřipky jsou slibné
(13.07.2006)
Vědci z St. Jude Children's Research Hospital v Memphisu v Tennessee zjistili, že experimentální vakcína vytvořená pomocí reverzní genetiky je při očkování fretek proti viru H5N1 úspěšná. Výsledky studie vědci uveřejnili v červencovém čísle časopisu Journal of Infectious Diseases.
Bude již od ptačí chřipky klid?
(13.06.2006)
Dnes Krajská veterinární správa pro Jihomoravský kraj rozhodla, že od zítřka jsou zrušena omezení, která platila v ochranných pásmech, to znamená, že drůbež může do výběhu, lze opět i pořádat výstavy drůbeže a ostatních ptáků, obchod je taktéž bez omezení.
U viru ptačí chřipky v Indonésii objeveny četné mutace
(15.07.2006)
Vědci z University of Hong Kong zjistili, že kmen viru ptačí chřipky H5N1, který má na svědomí úmrtí sedmi členů rodiny v Indonésii, obsahuje ve svém genomu četné mutace. Není však jisté, jakého významu mutace jsou. Tuto zprávu vědci uveřejnili v časopise Nature.
O změně mimořádných veterinárních opatření
(28.06.2006)
Kvůli nebezpečí aviární influenzy, neboli ptačí chřipky, stále platí určitá mimořádná veterinární opatření tak, jak je Státní veterinární správa ČR naposledy upravila dne 9. 5. 2006. Nicméně nyní dochází ke změně pro zoologické zahrady – zjednodušení přístupu.
Labutě
(08.06.2006)
Včera nalezených uhynulých 11 labutí u Vlkovského rybníka u Veselí nad Lužnicí „nezkosila“ ptačí chřipka, ale bakteriová infekce způsobená rodem Clostridium. Šlo v podstatě u nás o první hromadný úhyn ptáků, u kterých je vysoká pravděpodobnost onemocnění ptačí chřipkou.


Zpravodajství
Testy potvrdily H5N1
(12.07.2007)
Testy prokázaly další výskyt nebezpečného viru ptačí chřipky H5N1 v Česku. Veterináři virus, který je přenositelný na člověka a může pro něj být smrtelný, zjistili na farmě v Netřebech u Českých Heřmanic i v hospodářství u obce Kosořín. Obě místa se nachází nedaleko ohniska předchozí nákazy. ČTK to řekl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Likvidace velkochovů začne ve čtvrtek ráno. Celkem jde zhruba o 70.000 kusů drůbeže.
Testy zatím další ptačí chřipku v okolí Nořína neprokázaly
(29.06.2007)
Nořín (Orlickoústecko) - Výsledky testů na ptačí chřipku v drůbežích farmách v okolí Nořína na Orlickoústecku jsou zhruba v polovině. Testy zatím ukázaly, že chovy nejsou nakažené ptačí chřipkou, řekl dnes ČTK Radek Axmann z Krajské veterinární správy.
Ministr přikoupí tamiflu, lidé se ale ptačí chřipky nebojí
(29.06.2007)

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek plánuje, že v souladu s evropskými doporučeními zásoby zvýší zásoby Tamiflu. Tak, aby v případě epidemie stačily pro dvacet procent obyvatel. Antivirotikum Tamiflu se v lékárnách dostane pouze na lékařský předpis. Pacienti doplácí za jedno balení 375 korun.

Labuť v Lednici uhynula na nebezpečný virus H5N1
(28.06.2007)
Brno - Labuť, která byla nalezena v Lednici na Břeclavsku, uhynula na nebezpečný virus H5N1. Novinářům to dnes řekl ředitel Krajské veterinární správy v Brně Jaroslav Salava. Veterináři vymezili dvě pásma o poloměru jednoho kilometru okolo místa nálezu a v okolí ostatních lednických rybníků, kde budou platit ochranná opatření.
EXTRA ZPRÁVY
U Lékaře - nové stránky

Nové internetové stránky
U lékaře, které by neměly uniknout Vaší pozornosti.

Spolupracujeme:
Anketa
Rozumíte ptačí chřipce díky těmto stránkám?
Ano.
Ne.

Poslední diskuze
Partneři projektu: MEDUKA MeDitorial + ČTK
WebArchiv - archiv českého webu