Chřipka.cz - odpovědi na vaše dotazy

Ptáte se nás do redakce na různé otázky v souvislosti s aktuálním výskytem ptačí chřipky na Orlickoústecku a Břeclavsku. Evidujeme dotazy jako například: "Dnes ráno jsem šel do práce a na cestě kde nejezděj auta jsem našel uhynulého holuba bez známek násilí. Mám to nahlásit a jestli ano kam?" nebo "Na své cestě do práce (jezdím na kole) jsem dnes "potkal" dva mrtvé ptáky, kosa a špačka. Oba byli na silnici, takže je pravděpodobné, že je srazilo auto (i když jeden z nich byl před vjezdem do podzemních garáží). Rád bych věděl, jestli si všímat takovýchto případů, nebo na ně nedbat."

Kapacita tohoto serveru není nastavena na takový nápor dotazů. Rádi Vám však vyhovíme a Vaše dotazy se pokusíme zodpovědět v rámci poradny spřáteleného projektu Chřipka a její léčba.

Své dotazy adresujte prosím přímo lékařům a odborníkům:
Poradna stránek "Chřipka a její léčba".


Novinky
Další dvě úmrtí na ptačí chřipku v Indonésii
(20.12.2005)
Indonésie informovala o dalších dvou úmrtích na ptačí chřipku. Jednou z obětí je osmiletý chlapec, druhou třicetidevítiletý muž. Testy provedené v laboratoři v Indonésii prokázaly přítomnost viru ptačí chřipky u obou obětí.
Pandemický plán Velké Británie
(18.12.2005)
Pandemický plán Spojeného království Velké Británie a Severního Irska je velmi podobný českému pandemickému plánu. Je to zejména proto, že oba vycházejí z podrobných doporučení Světové zdravotnické organizace a tudíž používají stejné či podobné postupy ke zvládání pandemické situace.
Ptačí chřipka u lidí
(16.12.2005)
Po době inkubace, o 2 dny delší než při běžné chřipce, nastoupí horečka vyšší než 38 °C, obtíže z dolních dýchacích cest s dráždivým kašlem a palčivým pocitem hrudní kostí, podobné běžné chřipce. Horní cesty dýchací nebývají postiženy, není vyznačen ani zánět spojivek.
Chřipková sezóna v USA
(19.12.2005)
Každoroční sezónní chřipka došla do Spojených států a již zabila dle zprávy CDC (Center for Disease Control = Centrum pro zvládání chorob) nejméně jedno dítě. Chřipková sezóna, která v USA vrcholí většinou v únoru a březnu, zatím podle pravidelných týdenních hlášení CDC nastupuje poměrně pomalu.
Ptačí chřipka opět v Rumunsku
(17.12.2005)
Nový výskyt onemocnění ptačí chřipkou u domácí drůbeže oznámily podle agentury Reuters rumunské úřady. Nákaza byla zjištěna ve vesnici 90 kilometrů východně od Bukurešti, což nasvědčuje tomu, že se infekce zřejmě šíří k rumunské metropoli.
Mimořádná opatření proti ptačí chřipce zrušena
(14.12.2005)
Vracíme k téměř normálnímu režimu, jen dosud platí zákaz dovozu drůbeže, ptáků, násadových vajec a tepelně neopracovaného peří ze zemí, kde se aviární influenza vyskytla, stejně tak jako do ostatních zemí EU, a omezení vstupu zájmových ptáků ze třetích zemí. Píše to v tiskovém prohlášení Státní veterinární správa.


Zpravodajství
Testy potvrdily H5N1
(12.07.2007)
Testy prokázaly další výskyt nebezpečného viru ptačí chřipky H5N1 v Česku. Veterináři virus, který je přenositelný na člověka a může pro něj být smrtelný, zjistili na farmě v Netřebech u Českých Heřmanic i v hospodářství u obce Kosořín. Obě místa se nachází nedaleko ohniska předchozí nákazy. ČTK to řekl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Likvidace velkochovů začne ve čtvrtek ráno. Celkem jde zhruba o 70.000 kusů drůbeže.
Testy zatím další ptačí chřipku v okolí Nořína neprokázaly
(29.06.2007)
Nořín (Orlickoústecko) - Výsledky testů na ptačí chřipku v drůbežích farmách v okolí Nořína na Orlickoústecku jsou zhruba v polovině. Testy zatím ukázaly, že chovy nejsou nakažené ptačí chřipkou, řekl dnes ČTK Radek Axmann z Krajské veterinární správy.
Ministr přikoupí tamiflu, lidé se ale ptačí chřipky nebojí
(29.06.2007)

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek plánuje, že v souladu s evropskými doporučeními zásoby zvýší zásoby Tamiflu. Tak, aby v případě epidemie stačily pro dvacet procent obyvatel. Antivirotikum Tamiflu se v lékárnách dostane pouze na lékařský předpis. Pacienti doplácí za jedno balení 375 korun.

Labuť v Lednici uhynula na nebezpečný virus H5N1
(28.06.2007)
Brno - Labuť, která byla nalezena v Lednici na Břeclavsku, uhynula na nebezpečný virus H5N1. Novinářům to dnes řekl ředitel Krajské veterinární správy v Brně Jaroslav Salava. Veterináři vymezili dvě pásma o poloměru jednoho kilometru okolo místa nálezu a v okolí ostatních lednických rybníků, kde budou platit ochranná opatření.
EXTRA ZPRÁVY
U Lékaře - nové stránky

Nové internetové stránky
U lékaře, které by neměly uniknout Vaší pozornosti.

Spolupracujeme:
Anketa
Rozumíte ptačí chřipce díky těmto stránkám?
Ano.
Ne.

Poslední diskuze
Partneři projektu: MEDUKA MeDitorial + ČTK
WebArchiv - archiv českého webu