Chřipka.cz - odpovědi na vaše dotazy

Ptáte se nás do redakce na různé otázky v souvislosti s aktuálním výskytem ptačí chřipky na Orlickoústecku a Břeclavsku. Evidujeme dotazy jako například: "Dnes ráno jsem šel do práce a na cestě kde nejezděj auta jsem našel uhynulého holuba bez známek násilí. Mám to nahlásit a jestli ano kam?" nebo "Na své cestě do práce (jezdím na kole) jsem dnes "potkal" dva mrtvé ptáky, kosa a špačka. Oba byli na silnici, takže je pravděpodobné, že je srazilo auto (i když jeden z nich byl před vjezdem do podzemních garáží). Rád bych věděl, jestli si všímat takovýchto případů, nebo na ně nedbat."

Kapacita tohoto serveru není nastavena na takový nápor dotazů. Rádi Vám však vyhovíme a Vaše dotazy se pokusíme zodpovědět v rámci poradny spřáteleného projektu Chřipka a její léčba.

Své dotazy adresujte prosím přímo lékařům a odborníkům:
Poradna stránek "Chřipka a její léčba".


Novinky

Lékárnice: Stále se mě všichni ptají

(23.10.2005)

"Stále se mě všichni ptají, jestli máme nějaké vakcíny proti chřipce a pokud ano, zda fungují", říká Mgr. Gabriela Nováková, farmaceutka a majitelka lékárny v berounské Hypernově, kterou doslova obléhají lidé s takovými otázkami. "Je to v důsledku leckdy neseriózní mediální kampaně", dodává. Požádali jsme ji v rozhovoru o odpovědi na několik otázek, které Vás možná trápí.

Myslíte si, že je ptačí chřipka skutečně reálným rizikem?
Mezi ptactvem nepochybně, přenos na lidi je zatím otevřený a dosud neprokázaný. Jednoznačně ptačí chřipka vzniká ve státech, kde je výživa a celkový stav populace na nízké úrovni. Myslím, že v Evropě to bude mít virus těžší. Je to jako s obdobím sucha nebo povodní - všichni vědí, že přijde, ale nikdo neví, kdy.

Na co se Vás tedy lidé v lékárně nejčastěji ptají?
Jestli máme vakcíny. Odpovídám jim popravdě, že momentálně nejsou. První snad budou počátkem listopadu. Do České republiky jich podle zpráv dorazí pouze omezené množství, snad 100.000 vakcín v první vlně. Další dodávky jsou ve hvězdách. Při podzimní nabídce firem, které tyto vakcíny nabízí, totiž výrobci zjistili, že stát o ně nestojí. A to jich nabízeli mnohem více než minulý rok. Lékaři a lékárny se obávali, že zdravotní pojiš?ovny vakcíny neproplatí, takže je nikdo neobjednával. Logicky pak výrobci své dodávky prodali jinde v Evropě.

Jinak všechny vakcíny jsou prakticky stejné, jediná není doporučena pro děti, ale jinak je možné očkovat i děti od 6 měsíců. Vakcíny stojí od 160 korun do 210 korun, leckoho to překvapí. Osobně údiv nad jejich cenou nechápu.

Existuje u vás v lékárně nějaký pořadník?
Byly tu snahy o tvorbu pořadníku, ale včas jsme to stopli, protože nevíme, kolik vakcín dorazí do naší lékárny.

Jaké další otázky padnou ve Vaší lékárně?
Lidé se hodně ptají, jestli vakcíny budou fungovat i na ptačí chřipku. To nevím ani já. Podle dostupných informací mohou zlehčit průběh, ale také samozřejmě nemusí. Těhotné ženy a lidé s reakcemi na vakcínu se často ptají, co jiného jim doporučím. Většinou jim říkám, aby všemi možnými způsoby zvyšovali svoji imunitu. To znamená především racionální stravou a otužováním. Pak je tu možnost zakoupit nějaké potravinové doplňky, od vitamínů až po preparáty, které zvyšují imunitu. Těch je na trhu dostatečné množství.

Jsou dostupné ještě nějaké preparáty na chřipku, například Tamiflu nebo Relenza?
Tamiflu je skoupený. Prodaly se všechny zásoby, které byly uvolněny do oběhu. Lze jen hádat, která ne zcela objektivní mediální kampaň se na tom podílela. Vyprodali jsme vše, přestože je lék na předpis a 10 tablet stojí asi 980 korun. Lék má být dovezen asi v počtu půl milionu balení. Většinu však koupí stát do státních rezerv. Do oběhu půjdou zhruba desetitisíce. Například v naší lékárně bude, maximálně však 50 až 100 balení. Myslím si, že jinde to bude obdobné.

Relenza se momentálně do ČR nedováží, pouze v rámci zvláštních dovozů, kdy o lék požádá lékař pro konkrétního pacienta. Tato žádost musí být odůvodněná, pro preventivní potřeby lék lékař nikomu nenapíše. V posledních týdnech bylo pod tlakem okolností zažádáno o opětovné povolení dovozu.Ten ale bude realizován nejdříve v březnu 2006.

Máte nějaké negativní zkušenosti v souvislosti s kampaní, která teď kolem ptačí chřipky probíhá?
Mrzí mě, že díky mediální kampani se stalo, že zodpovědným lidem, kteří se dříve nechali pravidelně očkovat, už jsme vakcíny prodat nemohli. Jde zejména o starší lidi, astmatiky nebo lidi, kteří denně přichází do styku s ostatními. I kdyby letos ptačí chřipka nepropukla, určitě je dobré příště nečekat, než řeknou v televizi, že očkování proti chřipce má smysl.

Jak Vy sama předcházíte chřipce, myslím té normální?
Imunitu posiluji pohybem na čerstvém vzduchu. Užívám multivitamíny, imunitu podporuji Preventanem a betaglukany. Sama se pak pravidelně nechávám očkovat proti chřipce. Myslím si, že je to dobrá věc, osobně to praktikuji už 4 roky a jsem s tím spokojena.
Přidat názorArchiv

Zpravodaj
Chcete dostávat nové informace?
Vložte svůj e-mail.


EXTRA ZPRÁVY
U Lékaře - nové stránky

Nové internetové stránky
U lékaře, které by neměly uniknout Vaší pozornosti.

Spolupracujeme:
Anketa
Rozumíte ptačí chřipce díky těmto stránkám?
Ano.
Ne.

Poslední diskuze
Partneři projektu: MEDUKA MeDitorial + ČTK
WebArchiv - archiv českého webu